Jest kilka foteli, które przewija się przez wiele współczesnych projektów wnętrz. Większość z nich została zaprojektowana w latach 20-tych i 30-tych XX wieku lub w czasach powojennych, czyli w latach 50-tych i 60-tych. Nieliczne powstały znaczenie później lecz niekoniecznie są tak sławne, jak ich wiekowi poprzednicy.
CHARLES i RAY EAMES
Rok 1956 wiąże się z powstaniem jednego z najsłynniejszych foteli świata. Fotel wraz z podnóżkiem wykonane z giętej sklejki i skóry doczekały się wielu replik i są produkowane do dziś w przeróżnych wykończeniach. Jeśli ktokolwiek nie widział jeszcze tego zestawu w projektach, znaczy, że nie ma bladego pojęcia o współczesnym designie.
GEORGE NELSON
Nelson był jednym z najbardziej znanych projektantów modernistycznych mebli w Stanach Zjednoczonych. Najlepiej rozpoznawalnym fotelem jego projektu jest Coconut Chair, czyli „Kokosowe krzesło” powstałe w 1955 roku i nawiązujące do nurtu modernizmu organicznego.
Nowe technologie pozwoliły na ciekawe wyprofilowanie „skorupy” i podparcie siedziska na cieniutkich metalowych nóżkach, co czyni je nowoczesnym po dziś dzień.
EERO SAARINEN
Projektantem, który wykorzystał nowe technologie, a zwłaszcza doświadczenia z użyciem włókna szklanego czy plastiku był Saarinen. Najbardziej znane są jego komplety mebli Tulipan z 1956 roku. Kontrastowa kolorystyka, proste formy oraz nowoczesne materiały, czynią z nich meble ponadczasowe, chętnie wykorzystywane w projektach wnętrz po dzień dzisiejszy.
ARNE JACOBSEN
Projektant kojarzony głównie z architekturą modernistyczną, popełnił kilka ciekawych projektów sztuki użytkowej chętnie produkowanych również w czasach nam współczesnych.
Chyba nie ma osoby, która by nie pragnęła lub chociaż nie kojarzyła jednego z najsłynniejszych foteli lat 50-tych „Egg Chair” czyli „Jajeczka” z 1958 roku.
ALVAR AALTO
Projekty Skandynawów, a w tym i Alvara Aalto określa się czasami mianem „ludzkiego oblicza modernizmu.” To nie stalowe rurki są w nich elementem dominującym, ale naturalne materiały, jak drewno. To właśnie Aalto jako pierwszy opatentował krzesło zawieszone o ramie z giętej sklejki. Projekt fotela lat 30-tych cieszy się popularnością po dziś dzień i chętnie do niego nawiązują marki typu Ikea.
HARRY BERTOIA
Wśród najsłynniejszych foteli lat 50-tych XX wieku nie mogło zabraknąć i włoskiego designu. Druciany fotel z roku 1952 roku „Diamond Chair” śmiało wkracza na salony i nikt by mu nie przypisał tak leciwego wieku!
Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl