Przydomowe ogrody – dla wielu miejsce odpoczynku, oderwania się od codzienności, przeniesienia się w inny świat. Szansa przebywania na łonie przyrody nawet w mieście. Oczywiście ogród ogrodowi nierówny, a jego wygląd zależy nie tylko od doboru roślin, układu alejek, małej architektury. Czasami, wydawałoby się na pierwszy rzut oka, niepozorne ogrody zamieniają się wieczorami w miejsca rodem z baśni. Efekt ten jest możliwy dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu.
Praktyka i estetyka
Światło w ogrodzie może służyć dwojakim celom: po pierwsze, do oświetlenia miejsc, w których się odpoczywa, czyta, spożywa posiłek, spotyka z przyjaciółmi – wtedy ma ono przede wszystkim funkcję praktyczną, po drugie, pozwala na podkreślenie i wyodrębnienie pewnych elementów w ogrodzie – w tym przypadku ma znaczenie estetyczne. W tej drugiej sytuacji dużą rolę odgrywa gra światła i cienia, dlatego najlepszy efekt daje wybranie jedynie kilku charakterystycznych elementów, które zostaną podświetlone. Mogą to być, np. drzewa, rząd krzewów, fontanna lub oczko wodne. Uzyskanie zadowalającego efektu wymaga czasami pewnej liczby prób i eksperymentów, zarówno jeśli chodzi o rodzaj źródeł światła, jak i ich ustawienie.
Co wybrać?
W ogrodach najlepiej sprawdzają się przenośne lampy. Dzięki temu łatwiejsze staje się wypróbowanie kilku koncepcji ich ustawienia. Poza tym, gdy sezon ogrodowy się skończy, można je będzie w łatwy sposób schować. Wydaje się, że najwygodniejsze są lampy, które ustawia się wbijając w ziemię.
Znaczenie mają też oczywiście oprawy, od których zależy to, jak wygląda emitowane światło. Jeśli oświetlone mają być większe przestrzenie czy elementy jak, np. skupiska krzewów lub innych roślin, wówczas stosuje się oprawy szerokowiązkowe. W przypadku wąskich elementów, pojedynczych drzew, używane są reflektory wyposażone w diody LED. Ciekawy efekt daje też zastosowanie lampy rtęciowej do oświetlenia wysokich drzew. Ich korony są wówczas skąpane w niesamowicie wyglądającym białym świetle.W ogrodach o małej powierzchni, w których rosną drzewa, można na nich zawiesić lampy, które emitują światło o zróżnicowanych długościach wiązek .
Ale nie tylko rodzaj lamp ma znaczenie. Równie ważny jest kolor oprawek. Jeśli źródła światła mają być mało widoczne, można wybrać oprawy ciemnozielone lub oliwkowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by również one były elementem zdobiącym przestrzeń i współgrającym ze światłem. Trzeba też pamiętać, że lampy stojące na zewnątrz są bardziej narażone na czynniki sprzyjające korozji, dlatego najlepiej sprawdzają się te wykonane ze stali nierdzewnej oraz z anodyzowanego aluminium.
O czym pamiętać?
O oświetlenie ogrodu warto zadbać, nawet jeśli jest on bardzo mały. W takim przypadku, nawet kilka niedużych diodowych lampek ustawionych pomiędzy donicami, może zdziałać cuda i wprowadzić baśniowy nastrój.
Trzeba pamiętać, że same lampy nie są tym, co powinno być najbardziej widoczne – najważniejsze jest bowiem samo światło i elementy, na które pada. Tutaj kluczową sprawą jest wybranie takich roślin czy przedmiotów, które rzeczywiście będą na sobie skupiać uwagę patrzących. Dobrze jest też, po ustawieniu poszczególnych lamp, przyjrzeć się całemu układowi z różnych stron, chodzi w końcu o to, by całość wyglądała efektownie, niezależnie od tego, gdzie w danym momencie stoi obserwator.