Często przemierzamy targ lub sklep warzywny w poszukiwaniu jak najlepszych produktów. Niestety na rzodkiewkę, pomidora czy ogórka bez dużych dodatków konserwantów liczyć nie możemy. Dlatego pomyślmy o stworzeniu własnego ogródka przy domu. Dzięki niemu świeże i dobre warzywa będziemy miec w zasięgu ręki.
Ogródek warzywny jest w zasięgu możliwości każdego, kto jest w stanie wygospodarować na początek ok. 50 metrów kw na działce przy domu. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy ogrodniczej, wystarczy odrobina cierpliwości i dużo chęci…
Na początek ważną kwestią do przemyślenia jest lokalizacja ogródka warzywnego. Pamiętajmy, aby grządki z warzywami znalazły się w miejscu nasłonecznionym. W tym obszarze nie mogą rosnąc drzewa ani duże krzewy, które odbierać będą naszym przyszłym plonom promienie słońca.
Ogródek powinien znajdować się blisko źródła wody. Roślinom musimy dostarczyć wodę codziennie wieczorem, dlatego noszenie wody w konewce na długim dystansie może być męczące, przez co poczujemy zniechęcenie do codziennej pielęgnacji ogródka. Jeśli ujście wody znajduje się daleko, rozwiązaniem może być wąż ogrodniczy, który przeciągniemy przez powierzchnię ogródka, swobodnie docierając z wodą do każdej rośliny.
Kolejnym krokiem przy zakładaniu ogródka jest stworzenie odpowiedniego gruntu pod uprawę warzyw. Jeśli ziemia, na której tworzymy ogródek jest zbita i sucha, to warto dodać do niej kompost .
Pamiętajmy, aby grządki rozmieścić w odpowiednich odstępach, dzięki czemu będziemy mieć swobodny dostęp podczas zbierania plonów, a rośliny odpowiednio dużo miejsca, aby zapuścic korzenie .
Na początku naszej przygody z ogrodnictwem, uprawianie warzyw zacznijmy od rzodkiewki, koperku, ogórków, sałaty, dyni lub fasoli szparagowej. Pamiętajmy, że rzodkiewkę trzeba często podlewać, a sałata lubi ciepło, dlatego możemy przykryć ją białą agrowłókniną.
Czas oraz rodzaj pierwszych wykonywanych prac w ogródku zależy od nas. Dużym ułatwieniem dla początkującego ogrodnika są nasiona roślin sprzedawane na taśmach, które są zabezpieczone przed owadami, zawierając substancje, które ułatwiają kiełkowanie.
źródło: biznes-ogrodniczy.pl, przydomoweogrody.pl, wymarzonyogrod.pl, mojafirma.infor.pl, dom.pl, e-ogródek.pl
Autor tekstu: Aneta Pełka