Wyznaczamy zadania oświetleniu
Oświetlenie, oprócz funkcji estetycznej, pełni również funkcję użytkową. I nie chodzi tu tylko o to, by w danym pomieszczeniu było jasno, ale o to, by ułatwiało wykonywanie różnego rodzaju zadań. Stąd nazwa – oświetlenie zadaniowe.
Aby dobrze dobrać rodzaj źródeł światła do funkcji, jakie mają pełnić, trzeba znać ich właściwości. Jako że szczegółowe omówienie tej kwestii wymaga osobnego artykułu, tutaj podamy tylko podstawowe informacje. Żarówki tradycyjne dają światło najbardziej zbliżone do dziennego, jednak wytwarzają dużą ilość ciepła, co może przeszkadzać przy długotrwałej pracy, jeśli lampka z tego typu żarówką będzie blisko osoby pracującej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej w taki sposób, by zniwelować tę wadę. Tym bardziej, że ciągle największy wybór lampek biurkowych jest wśród modeli na tradycyjne żarówki. Z kolei reflektory niskonapięciowe emitują światło czyste, białe i wytwarzają mało ciepła. Najbardziej zaś energooszczędne i prawie w ogóle nienagrzewające się, są lampki wyposażone w diody LED, które dobrze sprawdzają się właśnie jako oświetlenie robocze.
Jeśli szukamy sposobu na oświetlenie blatów, np. w kuchni albo też powierzchni biurek czy szafek, można do tego celu użyć lampek podszafkowych. Sama nazwa wskazuje gdzie się je umieszcza, więc nie będziemy o tym więcej pisać. Można wybrać takie, które są wyposażone w diody LED albo też w niskonapięciowe halogeny. Te drugie będą dawały więcej światła. Istotne jest, by lampki były dobrze osłonięte i nie oślepiały patrzących. Jeśli pod szafką umieścimy kilka tego typu opraw, będą one dawały wystarczającą ilość światła, nie zajmując przy tym przestrzeni na blacie.
Można też użyć lampy na długim, składanym ramieniu, którą, jeśli mamy mało miejsca na biurku, możemy przytwierdzić do ściany. Ramię jest o tyle użyteczne, że pozwala na pewną swobodę w ukierunkowaniu wiązki światła. Jeśli światło jest zbyt ostre, można je zmiękczyć przez zastosowanie specjalnej osłony strukturą przypominająca plaster miodu.
Również w sypialni możemy potrzebować oświetlenia zadaniowego, w końcu niektórzy, lubią przed snem poczytać sobie dla przyjemności albo przejrzeć jeszcze ostatni raz materiały, z którymi będą pracować w dniu następnym. Jeśli nie śpimy sami, warto zainstalować takie oświetlenie, które umożliwi czytanie jednej osobie i sen drugiej. Dobrym rozwiązaniem może być użycie niedużej lampki z diodami LED, zamontowanej na ruchomy ramieniu. Będzie ona emitowała dość wąską wiązkę światła, która wystarczy na oświetlenie książki. Alternatywą jest nocna lampka ustawiona na stoliku, jednak tutaj trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie abażuru, tak, by z jednej strony światło było wystarczające do czytania, a z drugiej, by nikogo nie oślepiało.
Generalna zasada w przypadku planowania oświetlenia zadaniowego jest taka: nie chodzi o to, by zwiększać natężenie światła w całym pomieszczeniu, ale używać takich źródeł światła, które precyzyjnie oświetlają obszar roboczy, dając tyle światła, by umożliwiało ono efektywną pracę lub wykonywanie innych zadań.