Oszczędność jest wielką zaletą, wie o tym każdy. Dlatego też, na terenie Unii Europejskiej i nie tylko tutaj, promuje się używanie oświetlenia energooszczędnego. Stąd dyrektywa wycofująca stopniowo z użytku tradycyjne żarówki. Jednak tego typu oświetlenie jest dość zróżnicowane, dobrze jest więc znać rodzaje żarówek energooszczędnych wraz z ich zaletami i wadami, po to, by wybrać te, które najlepiej nadają się do naszych celów.
Podobne do tradycyjnych
Energooszczędne żarówki halogenowe wyglądają bardzo podobnie do tradycyjnych. Mają podobną wielkość szklanej banki oraz trzonka. Różnica tkwi wewnątrz, gdzie znajduje się transformator połączony z kapsułą halogenową, która do świecenia potrzebuje niskiego napięcia. I to właśnie czyni tę żarówkę energooszczędną. Wykorzystuje ona 50 % mniej energii od swej tradycyjnej krewniaczki, a w porównaniu ze zwykłą żarówką halogenową jej oszczędność energii wynosi 20 %. Można regulować natężenie wiązki za pomocą ściemniaczy, co pozwala uzyskać również światło o ciepłej barwie, zbliżonej do tradycyjnych żarówek. W porównaniu ze świetlówkami lepiej oddają rzeczywiste kolory oświetlanych powierzchni i przedmiotów.
Więcej oszczędności
Uzyskanie większych oszczędności energii umożliwiają świetlówki kompaktowe. W porównaniu z żarówkami tradycyjnymi zużywają one o 80 % mniej prądu, a do tego ich czas pracy wynosi od 10 do 20 tys. godzin, a więc jest bardzo długi. Jeśli chodzi o barwę światła, to jest ona bardziej szara niż ta emitowana przez żarówki zwykłe. Dodatkowo tylko część modeli współpracuje ze ściemniaczami, a i w tym przypadku, przy zmniejszaniu natężenia, barwa światła nie ulega zmianie, a jedynie słabnie. Część świetlówek posiada matową powierzchnię wykonaną ze specjalnego tworzywa, co wpływa na zmiękczenie światła przez nie emitowanego. Jako że zawierają rtęć, chociaż w niewielkiej ilości, trzeba je po zakończeniu użytkowania oddawać do specjalnych punktów. Tego problemu nie ma w przypadku wcześniej opisanych żarówek halogenowych.
Diody LED w żarówkach
Żarówki z diodami LED umożliwiają takie same oszczędności energii jak świetlówki kompaktowe. Czas pracy to 45 tys. godzin, a w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, wytwarzają znacznie mniej ciepła, prawie nie nagrzewają się, z uwagi na to, że nie posiadają żarnika. Dodatkowo są one bardzo wytrzymałe. Występują w wersji białej i kolorowej. Są również modele, które zmieniają barwę co dwie minuty. Dostępne są też żarówki, które można podłączyć do ściemniaczy.
Wydaje się więc, że mają one same zalety – jak się okazuje tylko pozornie. Główną wadą tych żarówek jest to, że ilość światła jakie emitują jest stosunkowo niewielka, a do tego w świetle tym barwy wyglądają inaczej niż w rzeczywistości. Jednym słowem mają niski współczynnik oddawania barw. Można je stosować tam, gdzie światło pełni funkcje raczej ozdobne niż użytkowe.