„Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy…”
Lustra towarzyszą ludziom od wieków, dla niektórych są nieodzownym elementem w codziennym życiu. Traktowane są nie tylko jako przedmioty użytkowe, ale również jako ozdoby nadające wnętrzom piękny wygląd. Rozpalają też wyobraźnię, stając się ważnymi „bohaterami” baśni, takich jak „Królowa Śniegu” czy „Królewna Śnieżka”, z której pochodzi tytułowy cytat. Aby lustro dobrze pełniło swoje funkcje, niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu się mieści, oraz jak wygląda, niezbędne jest odpowiednie jego oświetlenie.
Idealnie oświetlone lustro
Idealnie oświetlone lustro to takie, w którym przeglądając się, widzimy dokładnie swoją twarz, bez żadnych cieni. Optymalny efekt najlepiej osiągnąć stosując trzy źródła światła: jedno górne i dwa boczne. To pierwsze może być lampą na niskonapięciowe żarówki halogenowe, to drugie lampami zasilanymi standardowym napięciem. Ewentualnie jako boczne oświetlenie mogą służyć zwisające z sufitu, po obu stronach lustrach, lampy. Ważne jednak, by były one odpowiednio dobrane do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło będzie odbijać się delikatnie od powierzchni lustra i padać na twarz osoby stojącej przed nim. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie, gdy chodzi o lustra łazienkowe, przed którymi dokonujemy codziennej toalety. Jeśli dodatkowo oświetlenie górne i boczne zainstalujemy w dwóch różnych obwodach, będziemy mogli sami decydować, jak dużo światła jest nam w danym momencie potrzebne, co też pozwoli na pewne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii. Nie trzeba chyba dodawać, że tak oświetlone lustro to dodatkowe źródło światła dla całej łazienki.
Kiedy lustro jest bardzo szerokie, funkcję oświetlenia górnego mogą pełnić trzy kinkiety położone przy jego krawędziach i na środku, w ten sposób będzie ono oświetlone równomiernie.
Gdy sufit jest niedostępny
Czasami jednak nie ma możliwości wbudowania źródeł światła w sufit nad lustrem. Co zrobić w takim wypadku, by nie powstawały cienie, które przeszkadzać mogłyby w codziennej toalecie? Można zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich, polega na zastosowaniu niedużych reflektorów o mocy 20 W i wbudowanie ich w lustro na wysokości ok. 2 metrów od podłogi lub też pod linią wzroku – chodzi o to, by nie oślepiały one patrzących w lustro. W ten sposób można uzyskać sporą ilość światła rozproszonego niegenerującego wspomnianych cieni. Drugim rozwiązaniem, możliwym do zastosowania, gdy lustro wisi we wnęce, jest użycie taśmy z diodami LED lub innego podobnego źródła światła, które można rozciągnąć wzdłuż krawędzi wspomnianej wnęki.
Ciekawym wyjściem jest również zamontowanie kilku źródeł światła ukrytego pod powierzchnią lustra. Jeśli są one rozmieszczone wzdłuż jego krawędzi, dają efekt poświaty rozpościerającej się wokół niego. Takie lustra szczególnie ładnie wyglądają na ścianach pokrytych mozaiką.
Lustra w innych pomieszczeniach
Oczywiście łazienka to nie jedyne pomieszczenie gdzie mogą znajdować się lustra. Salon to również dobre dla nich miejsce, choć tutaj funkcja ozdobna czasami jest ważniejsza od funkcji użytkowej. Z kolei w garderobie najbardziej potrzebna jest jego użyteczność. Dlatego w tym pierwszym przypadku dobrze jest stosować oświetlenie, które będzie delikatnie odbijało się od powierzchni lustra, a przez to czyniło ją ciekawszą dla oka. Trzeba też pamiętać, że oświetlenie lustra w salonie ma uzupełniać główne źródła światła, nie zaś przejmować ich rolę. Subtelność jest tu jak najbardziej na miejscu.
Podsumowując…
Oświetlenie lustra może więc pełnić trzy główne funkcje: po pierwsze – oświetlać twarze osób przeglądających się w lustrze i ułatwiać czynności toaletowe; po drugie – stanowić dodatkowe boczne oświetlenie w pomieszczeniu; po trzecie – w salonie pełnić funkcję estetyczną, skupiając wzrok obecnych na pięknym ozdobnym lustrze. Na koniec warto pamiętać, że twarz będzie oświetlona najlepiej wtedy, gdy źródła światła znajdują się na różnym poziomie. Ciekawy efekt daje też zamontowanie ściemniaczy, które pozwalają na regulowanie natężenia światła.