Spożywanie posiłków wspólnie z innymi ma długą tradycję. Od dawien dawna stół był miejscem, przy którym gromadziła się rodzina, a obiad był czasem wspólnych rozmów, bynajmniej nie dotyczących jedynie walorów smakowych spożywanych dań. I dzisiaj w wielu domach jadalnie są miejscami szczególnymi.
Oświetlenie stołu
Jednym z czynników, który pomaga stworzyć ciepły i przyjemny klimat w tym pomieszczeniu jest dobranie odpowiednich źródeł światła. Ich głównym zadaniem jest, przede wszystkim, oświetlenie części centralnej jadalni, czyli stołu, przy którym najczęściej spotykać się będą mieszkańcy domu i zaproszeni goście. Idealnym rozwiązaniem będzie zawieszenie nad nim gustownego żyrandola – pod warunkiem, że sufit jest odpowiednio wysoko. Sam żyrandol powinien wisieć na takiej wysokości, by z jednej strony dobrze oświetlał powierzchnię stołu i siedzące przy nim osoby, z drugiej zaś, by nie zasłaniał siedzącym, osób będących po stronie przeciwnej. Gdy stół jest długi, można pokusić się nawet o dwa żyrandole. Jeśli chodzi o żarówki, to najlepsze będą te na standardowe napięcie, ważne by nie raziły nikogo i posiadały odpowiednio duży współczynnik oddawania barw. Alternatywą może być lampa podłużna, wyposażona w kilka żarówek.
Pomocnicze źródła światła
Główne oświetlenie może być wspomagane przez reflektory niskonapięciowe. Jeśli jedne lub dwa umieścimy na suficie i skierujemy z boku na żyrandol, to z jednej strony podkreślą on jego piękno, z drugiej zaś wydobędą blask ze wszystkich szklanych i porcelanowych elementów, które pojawią się na stole. Bardzo nowoczesny efekt można uzyskać montując reflektory na suficie w linii prostej wzdłuż całego stołu lub wokół jego krawędzi. Trzeba to zrobić tak, by emitowane wiązki światła krzyżowały się ze sobą i padały na stół.
Ale oświetlenie sufitowe to nie wszystko. Równie istotne jest to umieszczone na ścianach. Tutaj w grę wchodzą kinkiety albo lampy. Można ich użyć, np. do oświetlania obrazów lub innych elementów dekoracyjnych położonych przy ścianach.
Idealne do wydobywania z tła pojedynczych przedmiotów są wspomniane już reflektory punktowe. Można je stosować nie tylko montując na ścianach, ale również wbudowując w podłogę. W tym ostatnim przypadku uzyskuje się element podświetlenia dla różnych ozdobnych detali oraz, np. pięknych zasłon.
Ciekawym rozwiązaniem budującym dodatkowy klimat są lampy stojące, ustawiane na meblach, jedna lub dwie o interesującym kształcie, np. świecznika, świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło światła w niemal każdej jadalni.