Projektant/architekci: Casanova + Hernandez architects
Data rozpoczęcia realizacji: Październik 2011
Zakończenie: Maj 2013
W trzymilionowym mieście Jinzhou, położonym 500 km na północny wschód od Pekinu, został stworzony plan nowego parku publicznego o powierzchni 176 ha. W pierwszej fazie park stał się gospodarzem Światowej Ekspozycji Sztuk Krajobrazu nazwanego również EXPO i zaraz po nim został zamknięty. Ponownie ma zostać otwarty jako centralny punkt nowego olbrzymiego parku miejskiego.
W pracę nad projektem zostało zaangażowanych 20 projektantów z różnych krajów.
Projekt centrum EXPO jest oparty na paradoksie, że globalizacja, chociaż zazwyczaj wiąże się ze zniszczeniem lokalnej tożsamości kulturowej, może również dzięki tej mieszance wygenerować nowy rodzaj tożsamości. Projekt Parku Mozaiki poszedł dalej i miał na celu stworzenie powiązań pomiędzy obywatelami a miejscem, co nadało szersze znaczenie przestrzeni.
Eksperymentalny projekt odwołuje się do krzyżowania kultur rozwijającego się na przestrzeni wieków, dzięki wymianie handlowej. Wtedy już nastąpiły pierwsze wzajemne oddziaływania kultur między Zachodem a Wschodem. Nawierzchnie ścieżek, parkowe ławki oraz fasady muzeum lokalnej ceramiki stanowią odwołanie do tradycji mozaikowej. Tradycja ta rozpowszechniona w całej europie już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, rozwijała się przez kolejne setki lat. Przynosiła nowe rozwiązania techniczne, takie jak używany przez katalońskich architektów modernizmu – trecandis określany inaczej pique assiette, którego bardzo często używał w swoich pracach Antonio Gaudi.
Z drugiej strony, geometria parku zainspirowana jest spękaną chińską porcelaną rozpowszechnioną w dziesiątym wieku przez Dynastię Song. Park mozaiki i Muzeum Ceramiki przypomina obywatelom, że region Jinzhou niegdyś był liczącym się obszarem produkcji ceramiki i porcelany.
Zdjecia: Casanova + Hernandez architects Ben McMillan
Autor: Michał Józefczak