Tagi:

Patterns of Europe | Wzory Europy

 

kwadrat

Patterns of Europe | Wzory Europy to projekt poświęcony współczesnej sztuce użytkowej. Niedawno zakończyła się jego druga edycja. W  tym  roku  wszystkie poruszane zagadnienia związane były z relacjami  miedzy  wzornictwem  a  biznesem.  W  ciągu  trzech listopadowych tygodni w Lublinie odbywały się spotkania, wykłady i projekcje filmowe. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się: prof. Wojciech Wybieralski, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska  i  Zofia  Strumiłło-Sukiennik  ze  studia  Beza  Projekt  oraz  Marcin  Wicha,  autor  książki  „Jak przestałem kochać design”.

01

Wizyta każdego gościa poprzedzona była filmowym seansem, organizatorzy wybrali prawdziwe perełki – trzy wyjątkowe dokumenty. Pierwszy to Objectified (2009) – miał uświadomić widzom czym jest wzornictwo, projektanci działający w różnych branżach starali się podać swoje definicje i opowiedzieć na czym polega ich praca. Kolejny Design&Thinking (2012) pokazywał jak skomplikowanym   procesem   jest  tworzenie  –  wymaga  zadawania  pytań,  rozważania  rozmaitych  wariantów  i  możliwości  działania, często  to  też  uczenia  się  na  własnych błędach.  Ostatni z zaprezentowanych filmów to nagrany w zeszłym roku dokument o Iris Apfel, dekoratorce wnętrz, intrygującej kolekcjonerce i barwnej postaci świata mody.

02

Cykl wykładów rozpoczęło spotkanie z prof. Wojciechem Wybieralskim, który już od prawie 50 lat zajmuje się wzornictwem przemysłowym, działając jako projektant i wykładowca. Jego prezentacja stanowiła doskonałe wprowadzenie do tematu. Na najlepszych polskich przykładach można było prześledzić jak przez ostatnie 25 lat wyglądało projektowana dla przemysłu, jak zmieniała się moda, estetyka czy technologia. Świetna lekcją współczesnego designu.

03

Kolejny tydzień to spotkanie z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik przedstawicielkami młodego pokolenia twórców i założycielkami studia Beza Projekt. Mogliśmy oglądać ich  najciekawsze  realizacje,  wielokrotnie  nagradzane  na  polskich  i  zagranicznych  wystawach i festiwalach, posłuchać o pracy nad projektami i wdrażaniu własnych pomysłów. Było ciekawie, bo studio Beza często podejmuje niestandardowe tematy, eksperymentuje i sięga po nowe technologie oraz materiały.

04

Ostatni punkt programu i podsumowanie całego wydarzenia to dyskusja na temat współczesnego wzornictwa – „Design – winny czy niewinny?”. Zaproszono do niej Marcina Wichę, grafika i autora znakomitej książki o designie. To jedna z ważniejszych i ciekawszych publikacji związana ze sztuką użytkową, jaka pojawiła się w tym roku na rynku. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak  powstawała  i  posłuchać  trochę  więcej  o  zawartych  w  niej  wątkach.  Poruszane  tematy  skłaniają  do  refleksji  nad  współczesnym  podejściem  do  projektowania,  kondycją  przestrzeni i potrzebami odbiorcy – będzie na to sporo czasu, kolejna edycja Patterns of Europe | Wzory Europy w przyszłym roku.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE