Afryka jest kontynentem, w którym ludzie zmagają się z wieloma problemami, których nigdy nie zaznaliśmy. Szczególnie dotkniętym rejonem jest Makoko , wioska położona na wodzie, peryferiach Lagos . Wciąż podnosząca się woda, w wyniku zmian klimatycznych stanowi ogromne zagrożenie . Bieda, głód i brak możliwości zdobycia wykształcenia, to jedne z podstawowych problemów z jakimi boryka się tamtejsza ludność.
Wybudowanie budynku w takim miejscu jest nie lada wyzwaniem – budynki znajdujące się na palach często są zalewane i w konsekwencji toną.
Nigeryjski architekt Kunle Adeyemi, który doskonale zna problemy tego kraju postanowił wybudować szkołę, która będzie odporna na czynniki klimatyczne.
Założyciel biura projektowego NLÉ stworzył prototyp pływającej szkoły, której konstrukcja niezależnie od poziomu wody w zatoce nie zatonie. Podstawa konstrukcji jest tak zaprojektowana, aby niezależnie od przypływów i odpływów, budynek można było w każdej chwili usytuować w bezpiecznym miejscu.
Szkoła zbudowana jest z lokalnych, niedrogich materiałów, przede wszystkim z drewna. Trzykondygnacyjna konstrukcja ma kształt drewnianej piramidy ; ściany zbudowane są z drewnianych żaluzji, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem. Dach szkoły pokryto panelami słonecznymi, które zapewniają prąd.
Foto: Iwan Baan, www.nleworks.com