„Prostota jest formą prawdziwej wielkości” –brunatne wnętrza dawnej wytwórni papierosów-zabudowaniach XIX Fabryki Wyrobów Wełnianych Karola Kretschmera i wczesno-modernistycznych Polskiego Monopolu Tytoniowego.
Łódź, hollyłódź, polski Manchester, miasto czterech kultur, industrialne miasto. Jedyne miasto w Europie, w którym fabryki stoją niemalże jedna obok drugiej, w centrum, przy najważniejszych ulicach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie willi i kamienic dawnych fabrykantów. Te ocalałe fabryki o czerwono ceglanej fakturze murów, najważniejsze gmachy ówczesnej Łodzi to perełki industrialnego krajobrazu. Jedną z nich jest bez wątpienia właśnie rewitalizowana dawna Łódzka Wytwórnia Papierosów.
Pierwsze lofty zaczęły powstawać w Polsce w mieście znanym z tradycji przemysłowych, gdzie do tej pory zachowało się wiele unikatowych nawet na skalę światową i europejską budynków postindustrialnych. W Łodzi stare pofabryczne zabudowania, dzięki rewitalizacji stały się wizytówką miasta.
Moda na lofty dotarła z USA w latach 60-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych pomieszczenia po opuszczonych zakładach przemysłowych, fabrykach i niewielkich manufakturach były początkowo zasiedlane przez przedstawicieli bohemy artystycznej, którzy zajmowali duże przestrzenie do wynajmu za niewielkie pieniądze na rzecz galerii, pracowni artystycznych.
Tobaco Park to dzisiejsza starannie dobrana nazwa, aby ocalić to miejsce od zapomnienia. ” Tobaco” ponieważ produkowano tu papierosy ”Park „ ze względu na pozostałość na terenie dawnego Lasku Milsza stąd dawniej ul. Kopernika nazywała się szosą Milsza.
Tobaco Park to 7 kunsztownie połączonych ze sobą budynków mieszkalnych, 4 pofabrycznej 3 nowobudowane, to bogata paleta rozwiązań architektonicznych: lofty, mieszkania, apartamenty jedno- i dwu poziomowe, z obniżoną podłogą, antresolami, oknami połaciowymi w dachu, dużymi oknami ze szprosami, belkowymi sufitami, pofabrycznymi łącznikami, tarasami, balkonami, ogródkami…..
Tu nie ma miejsca na powtarzalność, utarte rozwiązania, produkty z katalogu. Wszytko jest unikatowe najczęściej „Hand made”, wyszukane lub zaprojektowane na indywidualne zamówienie wykonane przez lokalnych rzemieślników.
Wszystkie lofty zaprojektowano pod indywidualną aranżację przyszłych mieszkańców tak, aby mogli zrealizować swoje marzenia.
Na uwagę zasługuje metalowa konstrukcja wszechobecna uzupełniona o rdzawą cegłę oraz stropy ze starego drewna zasyłające ówczesną konstrukcje żelbetową.
Najczęściej zamiast betonowych płyt o dużym formacie wykorzystuje się skorodowaną blachę aby uniknąć nudy i przewidywalnych przestrzeni.
Ideą Tobaco Park jest stworzenie enklawy niepowtarzalnego klimatu i stylu-ekskluzywnych apartamentów i unikatowych loftów o wyjątkowym charakterze w rewitalizowanych XIX wiecznych pofabrycznych budynkach wzbogaconych architekturą XXI wieku.
Lofty Tobaco Park to propozycja dla osób poszukujących wyjątkowości, niepowtarzalnego klimatu i stylu, niestandardowych rozwiązań architektonicznych w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni.
Dziś jako Tobaco Park emanuje bielą i światłem, które wpada przez tytoniowe ogromne okna, by spotkać się w jednej przestrzeni – kiedyś produkcyjnej, dziś niemal ponadczasowej. To przykład jak spektakularna może być prostota, a także pokorna lekcja designu.