Projekty domów parterowych – jakie są największe zalety parterówek?

Domy parterowe mają wielu zwolenników, którzy stworzyli w pełni funkcjonalną przestrzeń na jednym poziomie. Ze względu na ich liczne zalety prognozuje się, że ich popularność będzie wciąż rosła. Kiedy warto zdecydować się na dom parterowy, jak go urządzić i kiedy rozbudować?

Dom parterowy a wymiary działki

Projekty domów parterowych są zachwycającym rozwiązaniem, wymagają one jednak posiadania działki budowlanej, która pozwoli swobodnie zaplanować zabudowę parterową. Bryła musi wpisywać się w kształt posesji, dlatego na niewielkiej posesji w kształcie kwadratu najlepiej sprawdzi się dom do 100 metrów kwadratowych o tym samym kształcie. Z kolei na większej działce można pozwolić sobie na bardziej rozłożyste projekty domów parterowych, na przykład o rzucie w kształcie litery L lub U.

Jakie są największe zalety domu parterowego?

  • Komunikacja w poziomie.
  • Bezpośredni dostęp do otaczającego terenu – można niemal z każdego pomieszczenia wyjść na ogród.
  • Łatwy podział na strefę nocną i dzienną.
  • Łatwa i stosunkowo szybka budowa.
  • Ciekawy kształt domu.
  • Brak progów i schodów to większe bezpieczeństwo dla osób starszych i małych dzieci.

Przyszłościowe spojrzenie na projekty domów parterowych

Domy parterowe polecane są zwłaszcza osobom starszym, które nie mieszkają z dziećmi. Nie potrzebują oni aż tak wielkiej przestrzeni i w razie konieczności łatwo mogą dostosować dom pod potrzeby osoby niepełnosprawnej. Projekty domów parterowych sprawdzą się również w przypadku młodych par i singli, którzy planują założyć rodzinę w dalekiej przyszłości. A gdy to nastąpi – będą oni mogli rozbudować dom wszerz lub nadbudować dom o piętro.

Projekty domów parterowych a możliwość rozbudowy

Jeśli myślisz o tym, by w przyszłości postawić piętro w swoim parterowym domu, możesz wybrać gotowy projekt domu, który Ci to ułatwi. Szczególnie ciekawą propozycją będą dachy stropem ciężkim o płaskim kształcie. Ułatwi to rozbudowę – w takim przypadku wystarczy rozpocząć od rozebrania warstwy spadkowej i przejść do nadbudowy, bez konieczności wyłączenia parteru z użytkowania. Jednak to, jaki finalnie dach zostanie położony na Twojej działce, zależy przede wszystkim od uwarunkowań prawa miejscowego.

Jak podzielić dom parterowy na praktyczne strefy?

Najłatwiej jest to zrobić, gdy dom jest stworzony w układzie U, T lub L. Dzięki temu wystarczy podzielić przestrzeń na odrębne skrzydła, w których panuje strefa nocna lub użytkowa. Nie warto jednak decydować się na obszerne korytarze i hole, bo skrócą one jedynie metraż pokoi.

Projekty domów parterowych – jak połączyć je z pięknym ogrodem?

Jeśli należysz do grona osób kochających zieleń i roślinność, z pewnością zechcesz zaplanować dom tak, by z okien mieć widok na bujnie kwitnącą roślinność. Ciekawym przedłużeniem bryły będzie również postawienie tarasu czy patio. Salon letni idealnie sprawdzi się w ciepłe popołudnia i wieczoru, podczas których będzie można urządzać grilla lub wypoczywać na kanapie w ciepłych promieniach słońca.

Partner publikacji: Projekty domów – Extradom.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE