W 2013 roku Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej przeżywało jubileusz 500 lecia objawień. Na kartach historii zapisało się objawienie Jakubowi Ado, miało to miejsce 15 sierpnia 1513 roku.
Znana wszystkim mieszkańcom Rzeszowa oraz odwiedzającym stolicę Podkarpacia Bazylika Mniejsza, znajduje się w centrum miasta. Została wzniesiona w XVII wieku, na ruinach wcześniejszego piętnastowiecznego drewnianego kościoła pw. Maryi Panny.
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci kompleks zabudowy sakralnej znajdował się w centrum ruchu kołowego stolicy Podkarpacia. Sprawiło to, że ranga kościoła i przyległych do niego terenów znacząco zmalała. Temat powrócił w momencie kiedy pojawiły się plany budowy dużego miejskiego parkingu. Spowodowało to również zainteresowanie historią znajdujących się tam kiedyś ogrodów.
Otwarcie ogrodów odbyło się 23 czerwca 2013 roku. Ogrody bernardyńskie lokalizacją oraz nazwą przywołują miejsce znajdujące się przed wojną. Renowacja ogrody w stylu włoskim wraz z centrum religijno-kulturowym odbyła się dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Podziemny parking ojcowie bernardyni zbudowali własnymi środkami, znajduje się on pod ogrodami.
W miejskiej oazie zieleni znajduje się kilka tysięcy roślin ozdobnych, alejki z ławkami, pergole oraz fontanna. Ogrody służą mieszkańcom Rzeszowa(otwarte są codziennie od godziny 7 do 21), można w nich spokojnie usiąść na jednej z pięćdziesięciu ławeczek, bądź też pospacerować wśród przepięknych kompozycji roślinnych. Zapewniono bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu. Otwarcie ogrodów wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy Podkarpacia.
Źródła: bernardyni.rzeszow.pl; biznesistyl.pl; ekai.pl