Oryginalne konstrukcje coraz częściej znajdują zastosowanie w przestrzeniach publicznych. Jeśli zwracają uwagę i są funkcjonalne, to dlaczego nie wykorzystywać ich na co dzień? Przykładem unikatowego obiektu stworzonego dla wielbicieli pikników i spędzania czasu w gronie znajomych jest projekt Michaela Beitza- Picnic.
Michael Beitz to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych rzeźbiarz i malarz. Jest ukierunkowany w stronę sztuki współczesnej, co przejawia się w obalaniu funkcjonalności projektowanych przez niego przedmiotów. Beitz słynie z tworzenia mebli takich jak sofy, krzesła, czy stoły o nietypowych kształtach. Jednym z ciekawych projektów Beitza jest coś, co kształtem przypomina roller coaster. W skład tego obiektu wchodzą dwa podłużne stoły, ławki po ich obu stronach, połączone pętlą w jedną, spójną całość. Projekt został nazwany przez artystę Picnic.
Jak sama nazwa wskazuje, pełni funkcję miejsca, które idealnie sprawdzi się do biesiadowania ze znajomymi. Użytkownicy siedzący na ławkach nawet w dość dużej odległości i po przeciwnych stronach pętli, widzą siebie po przekątnej. Założeniem projektanta jest więc to, aby wytworzyć miejsce interakcji społecznych i ujawnić złożoność relacji ludzkich dzięki doświadczeniom związanym z przedmiotami codziennego użytku.
Proces produkcji nietypowego mebla trwał niemal rok. Stworzenie tej nietypowej konstrukcji wymagało dużo czasu, ponieważ bardzo trudno jest uzyskać falującą rzeźbę. Beitz do wykonania w sklejce delikatnych skrętów potrzebował przyrządu, który przypominał średniowieczne urządzenie do wykonywania tortur. By przyciągnąć wzrok na konstrukcję, artysta dla pokrycia drewna użył wyrazistego koloru. Obiekt w odcieniu butelkowej zieleni obecnie znajduje się na dachu Madison Museum of
Aneta Woźnica
Contemporary Art w Wisconsin.
Źródło zdjęć: www.michaelbeitz.com