Laureatem tegorocznej edycji konkursu make me! i zdobywcą głównej nagrody w wysokości 20.000 zł, ufundowanej przez Mecenasa Głównego, firmę Ceramika Paradyż zostali Essi Johanna Glomb i Rasa Weber ze studia Blond & Bieber za projekt Algaemy.
Projekt „Algaemy” bada potencjał mikroglonów w kontekście kreatywnym. Blond & Bieber (Essi Johanna Glomb i Rasa Weber) odkrywają estetyczny potencjał materiału, który w Europie jest postrzegany przede wszystkim jako chwast. „Algaemy” to analogowa drukarka do tekstyliów, produkująca własny (rosnący zaskakująco szybko) pigment. „Biodynamiczna paleta kolorów” tekstyliów „Algaemy” zmienia się z czasem pod wpływem ekspozycji na słońce, na przykład z zieleni w intensywny błękit, z bladego różu w jaskrawą czerwień i ostatecznie w pomarańczowy. Każdy skrawek materiału opowiada własną historię. Mikroglony posiadają niesamowicie szeroki zakres zastosowań, między innymi w produkcji żywności, produkcji energii i oleju, mają właściwości filtrujące, a nawet absorbują dwutlenek węgla. Maszyna wykorzystuje ten potencjał do stworzenia autarkicznego cyklu produkcji, który nie wymaga dodatkowej energii ani materiałów oprócz siły ludzkiej i samych mikroglonów. „Algaemy” koncentruje się na badaniu potencjału mikroglonów jako pigmentu do tworzenia nadruków na tekstyliach.
Nagrodą Interprint, którą wręczył Prezes Interprint Polska Frank Tyrala został uhonorowany projekt Marzeny Krupy – Stick.
Stick” to regał oparty na konstrukcji słupowej. Mebel składa się z półek klinujących się na czterech drewnianych, zwężających się schodkowo nogach. Każda z sześciu półek ma wywiercone 4 otwory o innej średnicy – dzięki temu blokują się one na innej wysokości nogi.
Mebel może pełnić funkcję zarówno przyściennego regału jak i ażurowej przegrody dzielącej przestrzeń. „Stick” sprawdzi się jako minimalna biblioteczka, która pomieści podręczny księgozbiór, kolekcję płyt lub pamiątki z podroży. Proste technologie wytworzenia, transport w płaskich paczkach i łatwy montaż czyni z mebla produkt tani, dostępny i masowy.
Mebel jest w całości wykonany z drewna i materiałów drewnopochodnych. Produkcja opiera się na prostych technikach obróbki drewna. Zwężające się nogi wytoczone są z klejonki bukowej, która zapewnia sztywność i sprężystość konstrukcji mebla. Półki wykonane są z dwustronnie laminowanej sklejki.
Nagrodą w konkursie jest wyjazd na warsztaty Furniture Days do głównej siedziby firmy Interprint (Arnsberg, Niemcy). Interprint Furniture Days to ekscytujący dialog pomiędzy renomowanymi przedstawicielami branży wnętrzarskiej. Podczas tego spotkania kreatywny zespół projektowy prezentuje najmodniejsze dekory i najgorętsze designerskie trendy na nadchodzące sezony. Celem organizatora jest zaprezentowanie partnerom z branży meblarskiej procesu powstawania trendów, w tym ich interpretacji oraz przekształcania w gotowe do wprowadzenia na rynek produkty.
Swoje wyróżnienia przyznały także magazyny poświęcone ogólnie pojętemu designowi. Zarówno F5, jak i Design Alive uhonorowały projekt Liliany Krzyckiej i Rafała Pieszki – Dziupla. Czasopisma Dom & Wnętrze oraz M jak Mieszkanie swoje wyróżnienia przyznały projektowi Patyczaki autorstwa Jana Godlewskiego. Nagrodą jest publikacja w nagradzających magazynach oraz na ich stronach internetowych.
Źródło : lodzdesign.com