Konkurs na „Pawilon EXPO Ruukki” został rozstrzygnięty. Studenci oprócz kreatywności musieli posiadać wiedzę z zakresu energooszczędności budynków. W skład Jury konkursu zaliczali się zarówno eksperci z firmy Ruukki, jak również przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
[quote_right]Obowiązywały trzy zasadnicze kryteria:
– innowacyjność
– estetyka architektoniczna
– energooszczędne rozwiązania w technologii Ruukki[/quote_right]
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie estetycznego oraz efektywnego energetycznie budynku z wykorzystaniem produktów w technologii Ruukki.
„Polska ma sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o „energooszczędną świadomość”, jak i stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Jednak młodzi ludzie pozytywnie zaskoczyli jury dobrą znajomością różnych rozwiązań mających wpływ na efektywność energetyczną.”
– komentuje Adam Myśliwiec, Biznes manager w Ruukki.
Ideą całego przedsięwzięcia było propagowanie, wśród młodych adeptów architektury, wiedzy o rozwiązaniach zwiększających efektywność energetyczną budynków. Przed rozpoczęciem prac nad projektem studenci mieli możliwość zapoznania się technologią Ruukki w zakresie efektywności energetycznej. Poznali najnowocześniejsze produkty i ich zastosowanie na konkretnych przykładach.
„Wyłonienie zwycięzcy było zadaniem trudnym. Wszystkie prace przedstawiały wysoki poziom, decyzją jury pod kierownictwem prof. nzw. dr hab. inż. arch. Elżbiety Dagny Ryńskiej pierwsze miejsce przyznano Pani Annie Szustak, drugie – Panu Jarosławowi Malickiemu, trzecie trafiło do zespołu – Pana Kacpra Zakrzewskiego i Weroniki Kowy. Zachęcamy do obejrzenia wizualizacji nagrodzonych projektów ”Pawilonu Expo Ruukki”.
„Cieszę się, że wraz z Politechniką Warszawską udało się zorganizować ten konkurs. Traktujemy go jako inspirację dla naszego rozwoju i ciągłego udoskonalania naszych produktów. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyników rywalizacji młodych ludzi i nie zawiedliśmy się – nadesłane projekty były bardzo ciekawe i co ważniejsze jury miało trudne zadanie wyłonienia tego najlepszego” – mówi Waldemar Szostak, Dyrektor Biznesu Komponenty Budowlane z Ruukki Polska.
Zadowolenia z zaangażowania studentów i owocnej współpracy z fińskim koncernem nie kryje profesor Elżbieta Dagny Ryńska, przewodnicząca jury i pomysłodawczyni konkursu. – Studenci, biorąc udział w konkursie, mieli możliwość praktycznego zapoznania się z technologią stanowiącą składową zrównoważonego budownictwa. Była to dla nich wyjątkowa szansa na doskonalenie umiejętności projektowania. Szczególnie istotnym elementem wpływającym na przyszłą karierę młodych architektów jest umiejętność połączenia kompleksowego stosowania rozwiązań zrównoważonego budownictwa wraz z korzyściami płynącymi z wyboru danej technologii – podsumowuje.
ŹRÓDŁO: RUUKKI