Studenci architektury: Shady Waked, Abdelkader Ghazzawi, Sandra El Hajj
Lokalizacja: Byblos/Liban
Powierzchnia konstrukcji: 14,4 m2
Liczba skrzynek użyta w konstrukcji: 416
Liban jest krajem o najwyższym współczynniku uchodźców przypadającym na jednego mieszkańca(według ostatnich badań ONZ). W związku z tym studenci trzeciego roku architektury na libańsko- amerykańskim uniwersytecie dostali polecenie od swojego wykładowcy Richard’a Douzjian’a na wykonanie tymczasowego schronu.
Studenci starali się wejść w skórę uchodźców, którzy marzą o chociażby najbardziej prowizorycznym schronieniu. W tym celu do budowy schronu mieli wykorzystać przedmioty codziennego użytku, łatwo dostępne dla konsumentów na całym świecie.
Prototyp konstrukcji w skali 1/1 zmontowano na terenie kampusu uniwersyteckiego w Byblos. Schron, który otrzymał nazwę ECS-P1, skonstruowany jest z 2 materiałów: skrzynek wykorzystywanych w rolnictwie oraz plastikowych zaczepów.
Niewątpliwą zaletą jest fakt, że skrzynie można bezproblemowo ze sobą połączyć . Głównym celem ECS-P1 było zbadanie przestrzennych i strukturalnych właściwości skrzyń jako materiałów budowlanych. W klimacie suchym i gorącym konstrukcja zaprojektowana przez studentów, może stać się substytutem dla tradycyjnego namiotu: dostarcza naturalne światło, zapewnia komfort termiczny, jest bardziej odporną strukturą oraz spełnia swoją nadrzędną funkcję- oferuje schronienie.
Po niewątpliwym sukcesie ECS-P1 młodzi projektanci podjęli pracę nad prototypem ECS-P2. Nowy projekt skupia się wokół odpowiedniej izolacji termicznej, ogrzewania, oraz uszczelnienia poprzedniej konstrukcji, tak by nowy schron był już o wiele doskonalszą i trwalszą budowlą.
Zdjęcia: Studenci LAU.