Obecnie w architekturze wnętrz króluje minimalizm. Poszukujemy prostych form i czystości wizualnej przestrzeni, tak aby pomieszczenia wydawały się jak największe i sprawiały wrażenie wypełnionych świeżym powietrzem. Gdy pytamy Klientów w jakim stylu chcieliby mieć zaprojektowane mieszkanie, to większość z nich odpowiada: „nowocześnie, ale ciepło”.
Jak uzyskać efekt, który rzesza Klientów określa jako: „nowocześnie, ale ciepło”?
FORMY
Przede wszystkim stawiamy na prostotę architektury samego wnętrza. Bez zbytnich udziwnień, zbyt dużej ilości wolnostojących mebli, czy bibelotów rozstawionych po półeczkach i rozwieszonych po ścianach. Jeśli przy aranżacji wnętrza przesadzimy z formami ścian czy sufitów podwieszonych, to później, gdy wprowadzimy do tej przestrzeni nasze pamiątki i drobiazgi, nie uzyskamy efektu spokoju i świeżości.
Stawiamy więc na prostą architekturę, nowoczesne w formie meble i dodatki czy bibeloty ocieplające wizualnie wnętrze i czyniące je bardziej domowym od typowych wnętrz minimalistycznych.
DREWNO
Drewno jest obowiązkowe we wnętrzu, jeśli zależy nam na efekcie „nowocześnie, ale ciepło”. Dzięki temu materiałowi najłatwiej uzyskamy wymarzony efekt wizualny.
Przede wszystkim stawiamy na posadzki drewniane w formie parkietów o dużych elementach. Samo drewno będzie dodawało wnętrzu „domowego” charakteru, a szeroka deska 12 cm prostoty i nowoczesności. Rodzaj drewna dowolny, ale gatunek selekt lub selekt natur, czyli wybieramy wszystko oprócz desek z niskiej selekcji, bogatych w przebarwienia i sęki, odpowiednich bardziej dla stylu rustykalnego.
Samo drewno, w kolorystyce odpowiedniej dla wybranej podłogi, powinno się również pojawić w prostych meblach oraz nowoczesnych w formie drzwiach, choć nie jest to obowiązkowy warunek.
KOLORYSTYKA
Kolorystyka całości wnętrza powinna bazować na brązach i beżach. Ta paleta jest w tym przypadku najbezpieczniejsza, a zestawienie harmonijne barw z tej samej gamy kolorystycznej, jest odbierane przez większość ludzi, jako najlepiej dobrane i skomponowane. Jeśli przy wykończeniu wnętrza współpracujemy z dobrym projektantem, to bez problemu stworzy on ciepłe wnętrze nawet i przy użyciu szarości czy fioletu. Jeśli sami wybieramy kolory, to bazujmy na jasnym kremie i jasnym beżu w kolorze kawy latte, wzbogacając je ciemniejszymi akcentami z tej samej palety.
OŚWIETLENIE
Oświetlenie wnętrza zdecydowanie wpływa na charakter pomieszczenia, ale przede wszystkim także na sam odbiór wizualny barw. W każdym wnętrzu powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia: główne, akcentujące i rozproszone.
W przypadku naszego stylu „nowocześnie, ale ciepło” oświetleniem głównym może być zarówno żyrandol, jak i halogeny w suficie podwieszonym. Staramy się by te źródła światła były proste w formie i wybieramy żarówki o ciepłej barwie światła.
Oświetlenie akcentujące, to albo nowoczesne kinkiety podkreślające fakturę ściany, albo spoty czy lampy podświetlające wybrany fragment przestrzeni. Kubiczne formy sprawdzą się idealnie, zwłaszcza jeśli będą wzbogacone gładką tkaniną czy kolorem dopasowanym do całości wnętrza.
Oświetlenie rozproszone najłatwiej będzie w tym stylu uzyskać stosując taśmę led w suficie podwieszonym, która miękko będzie z niego wypływała i ślizgała się po suficie właściwym czy ścianie. Oczywiście kolorystyka wszelkich żarówek czy taśm LED również musi mieć ciepłą barwę światła.
Styl „nowocześnie, ale ciepło” jest najchętniej wybieranym stylem wykończenia domu. Nawet jeśli podobają nam się zdjęcia minimalistycznych wnętrz w kolorze bieli i szarości, to urządzając nasze mieszkanie i podejmując ostateczną decyzję co do jego wyglądu, chętnie porzucamy te minimalistyczne zapędy na rzecz uzyskania wrażenia ciepła. Bez względu bowiem na obowiązującą modę, zależy nam na tym, by odnajdywać w domu przytulność i spokój.
Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl