Coraz więcej osób zaczyna poszukiwać „duszy” przy wykończeniu swoich wnętrz. Zapanowała moda na retro, czyli powrót do form zaczerpniętych z dawnych lat. Jak ten styl uzyskać w najważniejszych pomieszczeniach domu, czyli w kuchni i w łazience?
KOLORYSTYKA RETRO
Kolorystyka całości wnętrza, czy to kuchni czy łazienki, powinna bazować na bielach, szarościach i błękitach. Ta paleta jest w tym przypadku najbardziej stylowa i pożądana. Może być urozmaicona pastelowymi odcieniami brudnego różu czy też żółtego.
Jako mocniejszy akcent kolorystyczny sprawdzi się kolor czarny, ale w małej ilości. Najlepiej jako szachownica na posadzce, czy też motyw wzoru na kafelkach. Może być również stosowany w linearnych w formie dodatkach, którymi są na przykład ozdoby z kutego metalu.
Jeśli wprowadzamy drewno, to najlepiej tradycyjne gatunki jak dąb czy jesion, dodatkowo specjalnie pobielane lub postarzane.
KUCHNIA
Kuchnia w stylu retro to przede wszystkim odpowiednie fronty. Rezygnujemy z prostych form i wysokiego połysku na rzecz lakieru w macie lub półmacie i frontów z płycinami.
Tu nie sprawdzą się również pod względem wizualnym fronty bezuchwytowe, jako że uchwyt w kuchni retro jest ważnym elementem dekoracyjnym. O tym należy pamiętać, gdyż nawet w miarę prostą kuchnię możemy takim uchwytem efektownie „postarzyć” nadając jej oczekiwanego charakteru. Dodatkowo efektu dodają wszelkie podświetlane witrynki, w których przechowujemy białą zastawę stołową.
Kuchnia retro to także odpowiednio dobrane sprzęty AGD. Trudno zrezygnować z elektrycznej płyty grzewczej, choć tradycyjna kuchnia gazowa z palnikami byłaby bardziej w klimacie.
Nic jednak nie usprawiedliwia braku ozdobnego okapu i dobranego do niego piekarnika. To one czynią zabudowę w kuchni pełną.
Do tego obowiązkowo stylowy zlew i bateria kuchenna w stylu retro. Ważne są również dodatki, które dopełnią obrazu: koszyczki na przyprawy, relingi na wiszące chochle czy też stylizowany sprzęt małego AGD.
Te wszystkie elementy sprawią, że nawet przy prostym nowoczesnym gresie na posadzce i tak uzyskamy zamierzony efekt.
ŁAZIENKA
Łazienka to przede wszystkim odpowiedni wybór kafelków. Obecnie mamy na rynku szerokie spektrum wzorów i kolorów. Możemy wybrać kafelki imitujące boazerię lub tradycyjną cegiełkę, najbardziej kojarzącą nam się ze stylem retro.
W stylu retro powinna być również ceramika sanitarna oraz armatura łazienkowa. Żadnych ostrych i awangardowych form, to zasada naczelna, której należy się pilnować.
Wybieramy formy stylizowane na stare lub jeśli za nimi nie przepadamy, jak najbardziej klasyczne.
Ideałem byłyby umywalki na postumentach oraz stylizowana wanna na nogach.
Jeśli chodzi o pozostałe elementy wykończenia wnętrza, to jest nim obowiązkowo wiszące lustro w ładnej ramie. Żadnych luster klejonych, nawet jeśli miałyby być z fazą.
Na charakter pomieszczenia wpływa również oświetlenie wnętrza. W przypadku stylu retro rezygnujemy z taśm LED i nowoczesnych halogenów, na rzecz stylowych kinkietów i oświetlenia górnego. Wybieramy zawsze ciepły odcień bieli kupując żarówki.
Styl retro jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych styli we wnętrzach. Jako, że jest dosyć plastyczny i może czerpać z różnych okresów, zaczyna być eklektyczny. To na jakie ostatecznie formy się zdecydujemy, będzie zależało od tego, jak mocno jesteśmy przywiązani wizualnie do tradycji, a jak mocno cieszą nas dobrodziejstwa XXI wieku.
Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl