Każdy z nas marzył kiedyś o idealnym trójkącie. Dla użytkowników kuchni ten trójkąt ma postać idealnego ciągu roboczego lodówka – zlewozmywak – płyta grzewcza.
Aby zrobić projekt kuchni idealnej musimy zacząć od sformułowania danych wyjściowych jakimi są wymiary pomieszczenia, umiejscowienie okien i drzwi oraz przede wszystkim miejsce pionu kanalizacyjnego oraz przyłączy elektrycznych.
Te wszystkie dane pozwolą nam na idealne rozmieszczenie sprzętów. O ile elektrykę możemy dowolnie przesuwać i zmieniać, o tyle z kanalizacją nie jest tak łatwo, gdyż zlew lub zmywarkę możemy maksymalnie odsunąć od pionu 2,5-4 metra, jeśli układ ścian pozwoli na uzyskanie odpowiedniego kąta spadku kanalizacji.
Trójkąt roboczy.
Ergonomiczny projekt kuchni powinien dążyć do optymalnego rozmieszczenia „trójkąta roboczego”, na który składa się lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza.
Suma długości wszystkich boków trójkąta powinna mieścić się w przedziale 4,5-6 metrów.
Nie zawsze jednak wielkość kuchni nam na to pozwala. Starajmy się więc uzyskać jak największą długość blatu roboczego pomiędzy zlewem a płytą grzewczą, kosztem zmniejszenia blatu pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem, przeznaczonego na wyładunek produktów.
Układ samego trójkąta może być różny, w zależności od kształtu i wielkości pomieszczenia.
Wyspa.
Tradycyjne układy szafek zostały ostatnimi czasy poszerzone o układ z wyspą. Wyspa stwarza nowe możliwości aranżacyjne, a jeśli do tego jest jednocześnie miejscem spożywania posiłków, lub dostawimy do niej stół, to skraca nam się droga podawania potraw.
Wielkość wyspy zależy od funkcji, jaką chcemy jej nadać. Minimalne wymiary wyspy zapewniająca podstawowy komfort użytkowania to głębokość 60 cm i długość 80 cm.
Jeśli chcemy na niej umieścić płytę grzewczą, to powinna ona mieć minimalne wymiary 80 cm głębokości i 100 cm długości.
Dostawienie do niej wyższego blatu barowego wiąże się z poszerzeniem wyspy o kolejne 30 cm głębokości.
Strefy w kuchni.
Zabudowę meblową i aranżację kuchni możemy podzielić według stref.
I tak najbliżej wejścia do kuchni powinna znaleźć się strefa magazynowania z lodówką i szafkami do przechowywania produktów spożywczych.
Obok niej powinniśmy umieścić strefę oczyszczania ze zlewozmywakiem, koszem na odpady i zmywarką. Zmywarka dla osób praworęcznych powinna być umiejscowiona po lewej stronie zlewozmywaka. Nie zawsze jest to możliwe. Musimy bowiem pamiętać o tym, że zmywarka jest jedynym sprzętem w kuchni, który przylega do ściany i nie ma za nim wolnej przestrzeni w której zmieściłyby się rury odpływowe. Jeśli więc idą one po ścianie, to pierwszy od piony kanalizacyjnego powinien być zlew, a dopiero za nim zmywarka.
W tej strefie powinniśmy również przewidzieć miejsce na noże, sitka i wszelakiego rodzaju sprzęty, które pomogą nam w przygotowaniu produktów do obróbki termicznej. Stąd i potrzeba posiadania jak najdłuższego blatu pomiędzy zlewem a płytą grzewczą.
Strefa obróbki i obróbki termicznej to ta część blatu i szafek, w której znajduje się płyta grzewcza, piekarnik i mikrofalówka, oraz wszelkie garnki i naczynia do pieczenia czy gotowania.
W kuchni idealnej obok niej powinno znaleźć się miejsce na odstawianie przygotowanych potraw i ich przygotowywanie do podania na stół. W większości jednak przypadków nie możemy sobie na taki dodatkowy blat pozwolić i wracamy z ugotowanymi potrawami na blat pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą.
Wysokości w kuchni.
Gdyby projektować kuchnię idealną pod względem funkcjonalnym, to nie mielibyśmy jednego ciągu blatów, tylko każdy byłby wysokością dostosowany zarówno do jego zastosowania, jak i do wzrostu użytkownika.
Idealny bowiem blat dla osoby na wózku ma 76 cm wysokości, dla osoby o wzroście 150-160 cm ma 82 cm wysokości, a dla osoby 170-180 cm wzrostu już 91 cm wysokości.
Dzisiaj przyjmujemy standardową wysokość blatu roboczego 85-90 cm, zaś barowego 110 cm.
Odległość pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi powinna wynosić 60 cm, zaś pomiędzy blatem a okapem 75 cm, chyba że mamy okap wyspowy, który montujemy standardowo 90 cm nad blatem.
Piekarnik w słupku montujemy na wysokości 90 cm. Jeśli ma się nad nim znaleźć kuchenka mikrofalowa, to wtedy powinien być obniżony do 70 cm nad posadzką. Bardziej funkcjonalnie, choć dla niektórych mniej estetycznie.
Wkrótce opowiemy o kolorystyce, oświetleniu i trendach w projektowaniu kuchni, zapraszamy więc do śledzenia naszych artykułów.
Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN www.kamao.pl