Cegła – ponadczasowa, choć innowacyjna, odporna, ale jednocześnie przyjazna dla środowiska. Coraz więcej architektów z całego świata, na nowo odkrywa zalety cegły, materiału o długiej tradycji projektowej i konstrukcyjnej. Specjaliści coraz częściej wybierają ceramikę jako materiał do realizacji swoich projektów.
WIZUALIZACJA: ARCHINFO
Firma Wienerberger, światowy lider w produkcji ceramiki budowlanej, poprzez swoje działania wspiera tradycję projektowania obiektów z cegły. Nie tylko przyznaje nagrody dla najlepszych na świecie projektów z cegły w konkursie Brick Award, ale idzie o krok dalej. Latem zostanie ukończona budowa domu e4BRICKHOUSE 2020, który został zaprojektowany w oparciu o cztery główne idee architektury przyszłości, tak by spełnić najbardziej wyśrubowane austriackie normy, wymagające prawie zerowego zapotrzebowania na energię.
„Czujemy się w obowiązku prezentować najnowocześniejsze osiągnięcia i najnowsze trendy w budownictwie oraz oferować klientom indywidualnym i architektom, jak również innym specjalistom z branży, spectrum zastosowań ceramiki – mówi Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger.”
Budując z cegły: ekscytująca niespodzianka
„Jesteśmy przekonani, że musi istnieć przeciwwaga dla ogólnoświatowego entuzjazmu wobec architektury XX wieku ze stali i szkła” – napisał Amo Lederer, profesor architektury z Uniwersytetu w Stuttgarcie w swoim artykule pt.: „O budowie z cegły” zamieszczonym w albumie „Brick’12”. – Większość przykładów współczesnej architektury niczym nie zaskakuje, nie sprawia niespodzianek, a to właśnie te niespodzianki czynią stare domy wyjątkowymi. Nie oczekujemy od nowoczesnych budynków niczego, ponieważ już z zewnątrz możemy stwierdzić, jakie będą w środku. Niemniej, każdy kto zdecyduje się odejść od tego trendu, niezależnie od tego czy jest architektem czy klientem indywidualnym, zrozumie, że to właśnie cegła jest uniwersalnym materiałem, który przez wieki dostarczał nam emocji, pokazując tę ekscytującą różnicę pomiędzy wnętrzem, a tym co na zewnątrz budynku.
Naturalny materiał o niezwykłej wartości
Architekt Rudold Finsterwalder, członek tegorocznego jury Wienerberger Brick Award, także uznaje wartość cegły jako naturalnego materiału budowlanego:
– Jeśli zastosujemy tynk mineralny na powierzchni cegły, możemy uzyskać odpowiednią izolację termiczną i jednocześnie w pełni rozwinąć jej potencjał jako materiału budowlanego. Ceramika jest naturalnym surowcem, oddycha, absorbuje i oddaje wilgoć oraz przyczynia się do tworzenia przyjemnego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.
PROJEKT: ARCH. Rudolf Finsterwalder
Wienerberger buduje dom przyszłości
Odpowiedzią firmy Wienerberger na pytanie o budownictwo przyszłości jest koncept budowlany nazwany e4 (ang.: energy, economy, environment, emotion&health). Opiera się on na czterech kluczowych założeniach: masywnej, energooszczędnej bryle zbudowanej z cegły, akceptowalnych kosztach budowlanych i energetycznych, zwiększonym wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej oraz wyjątkowej jakości życia.
„Chcemy pokazać, że zdrowe, energooszczędne i przystępne finansowo budownictwo z cegły jest możliwe – mówi Scheuch.”
Pierwszy europejski dom oparty na koncepcie e4, BRICKHOUSE 2020, zostanie ukończony w Austrii latem tego roku. Budynek będzie spełniał założenia najnowszej dyrektywy Unii Europejskiej, która do roku 2020 będzie wymagać od nowo wybudowanych budynków prawie zerowego zapotrzebowania na energię (zero-energy requirements). e4 BRICKHOUSE 2020 będzie produkować więcej energii niż jest w stanie zużyć, wykorzystując w 100% źródła energii odnawialnej.
Wienerberger Brick Award 2012
Trwałość, wydajność energetyczna, funkcjonalność i innowacyjna elewacja to kwestie ważne, także przy przyznawaniu Wienerberger Brick Award 2012. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku spośród 50 nominacji z 28 krajów z pięciu kontynentów wyłonionych zostanie pięć zwycięskich projektów. W skład tegorocznego jury wchodzą uznani architekci z całego świata: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Wszystkie nominowane do konkursu projekty oraz ich autorzy zostali zaprezentowani w albumie „Brick’12”. Jest to gotowe kompendium wiedzy i niezastąpione źródło inspiracji.
INSPIRACJE
Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre
PROJEKT: ARCH. RUDOLF FINSTERWALDER
Rezydencja dla seniorów
PROJEKT: ARCH. FRANCISCO AND MANUEL AIRES MATEUS
Dom jednorzodzinny „Królicza Nora”
PROJEKT: ARCH. BART LENS
ŹRÓDŁO:
INSPIRACJA: