Tagi:

W służbie środowiska

Firmy budowlane poszukują ekologicznych systemów i rozwiązań nieingerujących w środowisko naturalne. Rosnąca świadomość społeczna oraz nastawienie proekologiczne sprawia, iż co raz częściej szukamy rozwiązań przyjaznych środowisku.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą firmy budowlane prezentujące nowoczesne materiały i technologie, pozwalające zaoszczędzić zużycie energii i surowce energetyczne. Co raz częściej również firmy te prowadzą kampanie reklamowe i informacyjne dostarczając nam niezbędnej i fachowej wiedzy. Duży nacisk kładzie się na prowadzenie dyskusji o efektywności energetycznej. Firmy branży budowlanej coraz chętniej włączają się w kampanie społeczne mające na celu przekazanie kompleksowej wiedzy na temat architektury przyjaznej środowisku.

Celem naszych działań, w ramach kampanii Szóste paliwo, jest zwrócenie uwagi na aspekty związane z oszczędnością energii w budynkach. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych.” – mówi Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.

„To, jak efektywną energetycznie przestrzeń życiową uda nam się zaprojektować, zależy od szeregu świadomych, proekologicznych decyzji – Chcąc budować według najnowszych standardów i z racjonalnym podejściem do środowiska, warto zawczasu pomyśleć o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię poprzez wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Jeśli ocieplamy dom – zwróćmy uwagę na odpowiednią termoizolację, która latem zapobiegnie przegrzewaniu domu, a zimą da nam naturalne ciepło. Kiedy dom jest ocieplony, opłacalne jest stosowanie odnawialnych źródeł energii – dodaje Pawlak.”

rockwool-exexe-1

rockwool-exexe-3

rockwool-exexe-2 (1)

Przykładem ekologicznego wykorzystania materiałów oraz inteligentnego i świadomego projektowania jest projekt „Ekosystem”, nagrodzony w konkursie MURATOR na projekt Domu Ekologicznego.
Pracownia Exexe opracowała projekt z myślą o zbalansowanym wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnej, stanowiący przy tym prosty i funkcjonalny obiekt mieszkalny. Fundamentem modelu jest specyficzny układ wnętrz, którego centrum stanowi wieloboczny pokój dzienny, a pozostałe pomieszczenia ułożone są względem niego w sposób centryczny. Tworzący się w ten sposób pierścień zaopatrzono w przesuwne ściany i taki sam system zamykania. Dzięki temu mieszkańcy mogą dowolnie regulować ilość światła wpadającego do mieszkania i w zależności od potrzeb otwierać lub zamykać otaczającą ich przestrzeń.

Ekosystem” wykorzystuje przyjazne środowisku rozwiązania już na poziomie samej konstrukcji i bryły budynku. Wielkość i mobilność poszczególnych układów sprawiają, że możemy w sposób precyzyjny dostosować pomieszczenia do rozchodzenia się światła. W dodatku, utrzymanie ich w jasnych barwach, z dominującymi, białymi ścianami pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Centryczny układ otulający pokój dzienny, skupia energię we wnętrzu domu i zapobiega jej nadmiernej utracie. – mówi Ligia Krajewska ze studia architektonicznego Exexe. Poszukując wydajnego systemu okładzinowego, elewację pokryto panelami korkowymi. Świadome rozmieszczenie zieleni chroni przed zmianami czynników pogodowych, zarówno latem, jak i zimą. Rośliny iglaste, posadzone od strony północnej zatrzymują zimny wiatr, zaś drzewa liściaste rosnące na południe zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu domu. Istotnym rozwiązaniem pasywnym jest sposób przepływu powietrza – dzięki formie budynku bardzo skuteczna jest naturalna wentylacja. Natomiast z architektonicznego punktu widzenia najważniejszy jest prorodzinny charakter domu – podsumowuje Krajewska.

„Ekosystem” stanowi przykład wykorzystania efektywnych energetycznie, oszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Wykonany przez Exexe projekt pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii aż w 81,5 %.

rockwool-exexe-8

rockwool-exexe-7

rockwool-exexe-6

WIZUALIZACJE: EXEXE, Biuro Architektoniczne

ŹRÓDŁO: ARCHITEKTURA EKOLOGICZNIE ZAANGAŻOWANA

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE