Tagi:

Wakacyjny staż za granicą? To możliwe!

Wojciech Cebula, student trzeciego roku Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, dwa letnie miesiące spędzi w duńskim biurze architektonicznym w Hørsholm.

Jest laureatem XII edycji konkursu na staż w Danii, organizowanego przez VELUX. Firma pokryje koszty jego podróży i pobytu na wyspie oraz zapewni możliwość pracy przy międzynarodowych projektach pod okiem najlepszych architektów. W minionych latach jego poprzednicy wspierali m.in. przygotowanie projektu modernizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

Wielu młodych ludzi decyduje się na odbycie wakacyjnego stażu – daje im to możliwość nie tylko poznania zawodu „od zaplecza”, ale przede wszystkim zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w uznanych i prestiżowych firmach, nie tylko w Polsce. Co skłoniło Wojciecha Cebulę do startowania w konkursie VELUX? Jaka jest jego recepta na sukces?

Wojciech Cebula_4_NEW

Wywiad z laureatem XII edycji konkursu VELUX:

Co skłoniło Pana do wzięcia udziału w konkursie na staż w firmie VELUX?
Wojciech Cebula: Prawdę mówiąc, była to decyzja zupełnie spontaniczna. Co prawda interesowałem się stażami, szukałem o nich informacji, ale ze względu na dość duży nakład pracy, zwyczajnie nie miałem czasu wysłać aplikacji. Myślałem o MEDS (Meeting of Design Students), gdzie byłbym tutorem, kiedy otrzymałem informację o konkursie firmy VELUX.
Rozważam studia magisterskie gdzieś poza granicami Polski – Dania jest jedną z opcji, które biorę pod uwagę. Uważam, że to wartościowe miejsce do doświadczania architektury, gdzie można wiele się nauczyć i rozwijać to, co już mamy wypracowane. Gdy pojawiła się szansa poznania tego środowiska z bliższej perspektywy, stwierdziłem, że warto zaryzykować! Lubię podejmować wyzwania i poznawać nowych ludzi.

Czy ma Pan już jakieś doświadczenie w pracy jako architekt?

W. C.: Stricte zarobkowego doświadczenia nie mam, wciąż się uczę, kończę właśnie studia pierwszego stopnia. Miałem jednak okazję odbywać praktyki studenckie w dwóch wrocławskich biurach – VROA Architekci oraz Pracownia Architektury Głowacki. W pierwszym z nich pomagałem przy organizacji wystawy „Scenariusze Przestrzenne” w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (DoFA’11). Były to pierwsze kroki, jakie stawiałem w świecie architektury, tuż po pierwszym roku studiów. Niestety, po pewnym czasie musiałem zrezygnować, gdyż wyjeżdżałem na warsztaty architektoniczne do Włoch.
Natomiast dzięki praktykom w PAG zyskałem rok doświadczenia zawodowego, zdobyłem wiele niezbędnych umiejętności: od pracy w zespole poczynając na kontakcie z klientami i podwykonawcami kończąc. Miałem także możliwość zobaczenia, jak naprawdę wygląda praca architekta, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że właśnie to chcę robić w życiu.

Wojciech Cebula_3_NEW

Jakie znaczenia ma dla Pana zwycięstwo w tym konkursie?

W. C.: Jest to dla mnie bardzo ważne – zarówno w kwestii zawodowej, jak i osobistej. To swoista informacja zwrotna dająca poczucie, że decyzja o podjęciu studiów architektonicznych nie była jedynie fanaberią, a przemyślaną decyzją. Wygrana jest również swego rodzaju ukoronowaniem mojej ciężkiej pracy i wielu nieprzespanych nocy, nie tylko trzech dób poświęconych na przygotowanie portfolio na konkurs VELUX. Niczego absolutnie nie żałuję, teraz widzę, że to procentuje. Mam bardzo optymistyczne i pełne nadziei podejście do wyjazdu. Kto wie, może właśnie rozpoczyna się jakiś nowy etap w moim życiu?

Jakie oczekiwania wiąże Pan ze stażem w biurze architektonicznym firmy VELUX?

W. C.: Przede wszystkim chcę się jak najwięcej nauczyć! Podejrzewam, że będzie to ciężka, ale i przyjemna praca. Tak, jak wspominałem wcześniej, zależy mi także na poznaniu duńskiego świata architektonicznego od środka. Liczę na możliwość pracy z zespołem ludzi, którzy będą mnie inspirowali i dzięki którym w przeciągu tych dwóch miesięcy bardzo się rozwinę.

Czy mógłby Pan w kilku słowach opisać czym charakteryzują się i co wyróżnia Pana projekty?

W. C.: Przywiązuję dużą uwagę do czystości rzutu – w każdym opracowywanym problemie staram się znaleźć niepowtarzalne, ale proste rozwiązania, tak by w inteligentny sposób wykreować przyjazną dla ludzi przestrzeń, która nie będzie ich ograniczała, a wręcz przeciwnie – dawała im możliwość przeżywania jej w różnych wymiarach. Dużo czasu spędzam na analizowaniu tego, jak dany element wpłynie na zachowanie ludzi, jakie odczucia w nich wzbudzi, czy będzie przyjazny, czy też nie. Fascynuje mnie także wieloaspektowe wykorzystywanie światła słonecznego.
Wydaje mi się, że tworzę projekty minimalistyczne, unikam wszelkich elementów wprowadzających chaos. Staram się poddawać je dogłębnej ocenie, szukam w nich wszelkich błędów, które mogłyby stać się zagrożeniem, że dana przestrzeń nie zadziała. Bo przecież czym byłaby architektura, która nie funkcjonuje dzięki ludziom?

Z pewnością talent i pasja to jedno, ale ciężka praca oraz nieustająca chęć uczenia się i potrzeba rozwoju to drugie. Wojciech Cebula udowadnia, że wiara w siebie, optymizm oraz otwartość na świat i ludzi pomagają sięgać tam, gdzie się mierzy – wysoko.

Pytania dziennikarzy:

Ewa Łukawska
Komunikado PR
tel.: (+48) 507 091 294, (+48 22) 649 19 53
e-mail: ewa.lukawska@komunikado.pl

Informacje dla studentów: arch. Monika Kupska-Kupis
VELUX Polska Sp. z o.o.
Telefon: (+48 22) 33 77 023
M.Kupska-Kupis@VELUX.com

Informacje o Grupie VELUX Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.
Informacje o VELUX w Polsce Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 520 osób.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE