70 wystawców z 12 krajów, liczne prelekcje i wykłady, możliwość zapoznania się z ofertą konkurentów – taka była tegoroczna, druga już edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build.
W czwartek, 18 września o godzinie 11:00 w EXPO XXI w Warszawie odbyła się ceremonia otwarcia drugiej edycji targów Warsaw Build. Inauguracji dokonali Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Valentyna Podgoretska, Head of Sales Interiors Division firmy ITE Group Plc.
Przez kolejne trzy dni, centrum wystawiennicze odwiedzali specjaliści z branży budownictwa, architektury i wystroju wnętrz. Wśród nich znajdowali się przede wszystkim prezesi, menedżerowie firm oraz biznesmeni z całego świata. Międzynarodowy charakter targów podkreśliła obecność zagranicznych misji gospodarczych przedsiębiorców – z Meksyku, Algierii, Dubaju i Ukrainy.
Wśród wystawców wymienić można natomiast firmy z takich krajów, jak Polska, Rumunia, Włochy, Niemcy, Portugalia, czy Chiny.
Nie tylko wystawiennictwo
Jak łatwo się domyślać, targi to nie tylko możliwość zaprezentowania swojej oferty, ale także okazja do uczestniczenia w wydarzeniach specjalnych oraz do spotkania wielu branżowców w jednym miejscu.
Tegoroczna edycja targów Warsaw Build bardzo mi się podoba. Mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą konkurencji, osobiście obserwowałem też odbywające się na żywo pokazy montażowe, szczególnie interesujące były te dotyczące budynków pasywnych. Zdecydowanie muszę pochwalić organizację targów. Poza możliwością pokazania naszej oferty oraz uczestnictwa w wydarzeniach specjalnych, Warsaw Build stały się okazją do spotkania wielu kolegów po fachu – mówi Jacek Kraśniewski, Gerda Sp. z o.o.
Przez trzy dni można było przyglądać się zmaganiom płytkarzy w eliminacjach do VII Glazurniczych Mistrzostw Polski, a drugiego i trzeciego dnia, podczas III Ogólnopolskiego Pikniku Montażystów, mistrzowie montażu uczestniczyli w pokazach montażu drzwi. Prezentacje przyciągnęły dużą uwagę nie tylko odwiedzających, ale też wystawców.
Zrobiliśmy piknik, na którym pokazaliśmy kilkudziesięciu montażystom najnowsze technologie montażu okien oraz drzwi, a konkretnie koncepcje dla domów energooszczędnych i pasywnych, czyli technologie budownictwa przyszłości – mówi Robert Klos, przedstawiciel Zrzeszenia Montażystów Stolarki.
Budownictwo przyszłości
Energooszczędność, efektywność energetyczna, domy pasywne – te tematy są coraz bardziej popularne, w związku z czym na Warsaw Build nie mogło zabraknąć poświęconej im konferencji. „Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwania i szanse dla Polski” odbyła się drugiego dnia targów. Wśród prelegentów znalazły się ważne postacie ze świata polityki i gospodarki, między innymi poseł na sejm RP i Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy – Waldemar Pawlak, ambasador Szwecji w Polsce – Staffan Herrström, dr Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Piotr Zgorzelski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Mieczysław Kasprzak, poseł na Sejm RP.
Nagrody rozdane!
Strefa architekta
Architektura nierozerwalnie związana jest z budownictwem. Pierwszego dnia odbyła się debata „Nowa Urbanistyka po polsku”. Maciej Mycielski z MAU Architecture & Urbanism, Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz deweloperzy: Grażyna Śledzińska – prezes MTG Agri-Rol SA i Robert Moritz – prezes ALTA SA, rozmawiali na temat nowych trendów w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.
Trzeciego dnia gościem targów Warsaw Build była prof. Ewa Kuryłowicz, która przybliżyła słuchaczom realizację budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Zaraz potem, Marcin Goncikowski z pracowni APA Kuryłowicz & Associates, rozważał specyfikę Bielan jako terenów poprzemysłowych, chcąc zdefiniować je jako problem lub potencjał Warszawy.
OPINIE WYSTAWCÓW
ANDRZEJ ŻUK, ESM Systems sp. z o.o. : Widać, że zainteresowanie jest spore, a organizacja wzorowa. Wrażenia są jak najbardziej pozytywne i myślę, że w przyszłym roku również się tutaj pojawimy. Pierwszy raz wystawiamy się na Warsaw Build, w ubiegłym roku byliśmy na targach w Monachium – na razie jest to inna skala, ale widać, że jeśli chodzi o Warsaw Build, wszystko idzie w podobnym kierunku, ku dobremu. Poza tym, widzę bardzo dużo odwiedzających zza granicy. – Andrzej Żuk, ESM Systems sp. z o.o.
IGOR PILUTKIEWICZ, Rheinzink: Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni. Nawiązaliśmy dużo ciekawych kontaktów i mamy nadzieję, że przełożą się one w przyszłości na współpracę.
LIDIA PIETRZYK, Pefrect Starachowice Sp. z o.o.: Na Warsaw Build jesteśmy pierwszy raz i jesteśmy zadowoleni. Targi są mniejsze niż imprezy w Poznaniu, ale jest spore zainteresowanie naszą ofertą, więc spodziewamy się, że nasza obecność tutaj będzie owocna. Odwiedziły nas zarówno osoby, z którymi wcześniej nie mieliśmy kontaktu, jak i te, z którymi już od jakiegoś czasu się znamy.
RAFAŁ REK, Montarek: Jesteśmy bardzo zadowoleni. W tym roku jesteśmy pierwszy raz na Warsaw Build i efektywność jest bardzo duża. Za rok na pewno pojawimy się ponownie
KRYSTYNA PACYŃSKA, Alutherm sp. z o.o.: Jesteśmy pierwszy raz na Warsaw Build. Szczerze mówiąc, do targów podchodziłam sceptycznie, ale stwierdzam, że było warto. Organizacja jest wyśmienita, dyrekcja jest bardzo profesjonalna i jednocześnie sympatyczna – załatwianie formalności oraz montaż stoiska były przyjemnością. Co więcej, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. W przyszłym roku
MARIA PŁATEK, FHU „E-Mar” SC: Jesteśmy na targach pierwszy raz i jestem pod wrażeniem. Wśród odwiedzających są inwestorzy, nawiązaliśmy dużo kontaktów. Już drugiego dnia umówiliśmy się z klientem na spotkanie jeszcze tego samego dnia. Na pewno wrócimy na przyszłoroczną edycję.
Mar-Tom Drzwi Metalowe: Uważamy, że jest spore zainteresowanie targami i produktami naszej marki. Klienci zaglądają na nasze stoisko, nawiązaliśmy dużo kontaktów, więc nie widzimy żadnych negatywów. Bardzo doceniamy również pomoc i opiekę menedżera targów.
Sibland Sp. z o.o: Bardzo podoba nam się organizacja targów, mamy duże wsparcie i doceniamy pomoc organizatorów.