Tagi:

Warszawa w Budowie 7

10 października 2015r. rozpoczęła się siódma edycja festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie, organizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy. Jej motywem przewodnim jest spór o powojenną odbudowę Warszawy.

Warszawa w Budowie 7 - Spór o odbudowę

Osią festiwalu jest wystawa „Spór o odbudowę”, w ramach której kuratorzy przedstawili obszerne kompendium na temat skali zniszczeń powojennych oraz ścierających się tendencji i zróżnicowanych nastrojów, które panowały tuż po wojnie. Szczególnie cenne jest przedstawienie przeciwnych stanowisk – entuzjastów odtworzenia dawnego układu z historyczną architekturą oraz modernistów.

Ówczesne dylematy i dzisiejsze konsekwencje podjętych wówczas decyzji prezentowane są w budynku dawnej szkoły przy ulicy Emilii Plater 29, która sama w sobie stała sie bohaterka tej wystawy. Zaprojektowane po wojnie liceum zostało skazane na rozbiórkę. Dziś wraca żeby zapytać tuż przed odejściem o historie Warszawy i jej przyszłość.

B. Stawiarski / materiały prasowe

Obok głównej wystawy możemy zobaczyć „Radykalne nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej”, prezentowane na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przy Koszykowej 55, wpisujące się w obchody 100-lecia Wydziału. To zaprojektowana od nowa odsłona projektu, uzupełniona o nowe treści wobec tego co Beatriz Colomina i Evangelos Kotsioris pokazali na ostatnim Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa prezentuje szereg eksperymentów w nauczaniu architektury, które głęboko przeobraziły krajobraz, metody i politykę tej dyscypliny w latach po II wojnie światowej.

B. Stawiarski / materiały prasoweB. Stawiarski / materiały prasowe

Warszawa w Budowie to nie tylko wystawy, ale również szereg działań towarzyszących. We wszystkie weekendy odbywają się oprowadzania kuratorskie, można wziąć udział w spacerach w przestrzeni Warszawy, wysłuchać wykładów i zabrać głos w debatach na temat społecznego budowania przestrzeni, propozycji na zabudowanie placu Defilad oraz sposobów na zatrzymanie reprywatyzacji.

Festiwal potrwa jeszcze do 10 listopada.

artmuseum.pl

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE