10 października 2015r. rozpoczęła się siódma edycja festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie, organizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy. Jej motywem przewodnim jest spór o powojenną odbudowę Warszawy.
Osią festiwalu jest wystawa „Spór o odbudowę”, w ramach której kuratorzy przedstawili obszerne kompendium na temat skali zniszczeń powojennych oraz ścierających się tendencji i zróżnicowanych nastrojów, które panowały tuż po wojnie. Szczególnie cenne jest przedstawienie przeciwnych stanowisk – entuzjastów odtworzenia dawnego układu z historyczną architekturą oraz modernistów.
Ówczesne dylematy i dzisiejsze konsekwencje podjętych wówczas decyzji prezentowane są w budynku dawnej szkoły przy ulicy Emilii Plater 29, która sama w sobie stała sie bohaterka tej wystawy. Zaprojektowane po wojnie liceum zostało skazane na rozbiórkę. Dziś wraca żeby zapytać tuż przed odejściem o historie Warszawy i jej przyszłość.
B. Stawiarski / materiały prasowe
Obok głównej wystawy możemy zobaczyć „Radykalne nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej”, prezentowane na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przy Koszykowej 55, wpisujące się w obchody 100-lecia Wydziału. To zaprojektowana od nowa odsłona projektu, uzupełniona o nowe treści wobec tego co Beatriz Colomina i Evangelos Kotsioris pokazali na ostatnim Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa prezentuje szereg eksperymentów w nauczaniu architektury, które głęboko przeobraziły krajobraz, metody i politykę tej dyscypliny w latach po II wojnie światowej.
B. Stawiarski / materiały prasowe
Warszawa w Budowie to nie tylko wystawy, ale również szereg działań towarzyszących. We wszystkie weekendy odbywają się oprowadzania kuratorskie, można wziąć udział w spacerach w przestrzeni Warszawy, wysłuchać wykładów i zabrać głos w debatach na temat społecznego budowania przestrzeni, propozycji na zabudowanie placu Defilad oraz sposobów na zatrzymanie reprywatyzacji.
Festiwal potrwa jeszcze do 10 listopada.