Lokalizacja: Moskwa/Rosja
Pracownia architektury: Wowhaus Architecture Bureau
Pracownia architektury krajobrazu: Anya Andreyeva-Alphabet City
Powierzchnia: 45000.0 m2
Zdjęcia: Wowhaus, Anya Andreyeva, Lisa Gracheva, Alex Minchenko, Ольга Вознесенская
Nabrzeże Krymskaya wzdłuż rzeki Moskwa, było jednym z największych projektów architektoniczno-krajobrazowych ostatnich lat w Rosji. Teren znajdujący się pomiędzy parkiem Muzeon oraz Centralnym Domem Artystów został przekształcony w park miejski z dużym naciskiem na walory krajobrazowe. Powstała przestrzeń łączy w sobie wiele funkcji: sportową, kulturalną i rekreacyjną.
W parku powstały nowe ścieżki rowerowe i piesze. Zaprojektowano nowe fontanny, pawilony, małe wzgórza, oraz ławki w kształcie fali.
Inspiracją dla projektu zagospodarowania nabrzeża była fala: ławki w kształcie fali, ścieżki piesze i rowerowe tworzą sztuczny krajobraz wzorowany na naturalnym zjawisku. Obszar parku został podzielony na cztery obszary: teren przed mostem, strefę artystów wokół pawilonu „Vernisage”, park fontann oraz „Zielone wzgórza”.
Planując każdą strefę architekci uwzględnili widok i odbiór przestrzeni z drugiego brzegu. Pod mostem Krymskim znajduje się strefa łącząca Park Gorkiego z nasypem Krymskim. Jest to popularny obszar ze względu na swój prosty, a zarazem ciekawy design, ponadto zapewnia schronienie przed deszczem. Pod mostem znajduje się 28 stalowo-kamiennych ławek, w których zostało umieszczone oświetlenie, które po zmierzchu daje niesamowity efekt.
Vernissage jest strefą wejściową do Muzeonu, jest to 210 metrowy pawilon z dachem w kształcie fali. (pawilon został zaprojektowany przez Asse Architects).
Strefa fontann ma 60 metrów długości i 14 metrów szerokości. Fontanny mają wewnętrzny system dynamicznego oświetlenia, który umożliwia stworzenie różnych kompozycji świetlnych. W tej przestrzeni posadzono również 49 lip, w specjalnej technologii, którą zastosowano w Rosji po raz pierwszy. Przemyślany system nasadzeń umożliwia spokojny ruch pieszych i rowerzystów w strefie fontann.
„Zielone wzgórza” umożliwiają mieszkańcom spokojny i harmonijny odpoczynek na łonie natury. Do obsadzenia tych niewielkich wyniesień użyto roślinności stepowej. Na wzgórzach posadzono drzewa i krzewy z bardzo ozdobnymi koronami m.in. lipy, głogi, jarzębiny i jabłonie. Wyniesienia te umożliwiają obserwowanie i podziwianie otaczającego krajobrazu. Główna inspiracja czyli fala, została podkreślona przez drewniane ławki i plażowe leżaki usytuowane między ścieżkami dla pieszych. W tej części parku znajduje się również sztuczny staw.
W czterech pawilonach znajdują się kawiarnie, sklepy i wypożyczalnie rowerów. Oświetlenie parku zostało zaprojektowane tak, by przestrzeń mogła być użytkowana przez 24 godziny na dobę. Ozdobne lampy zainstalowane wśród roślin na wzgórzach oświetlają teren oraz tworzą niesamowity spektakl świetlny.