Tagi:

Cassina – siedem prototypów koncepcyjnych mebli

Mag Lev Lazy Susan – latające talerze na magiczną kolację – Magiczna Lewitacja (Mag Lev) była używana na wiele różnych sposobów w projektach meblowych, takich jak lampy lub ramki na zdjęcia; z sukcesem dzięki jej funkcjonalności i atrakcyjności.

Ten sam system magnetycznej lewitacji został użyty do stworzenia Mag Lev Lazy Susan, współczesnej reinterpretacji Lazy Susan, która porusza talerzami obiadowymi wokół stołu. Lazy Susan, tradycyjnie obecna w kulturze Chin, gdzie dzielenie się jedzeniem w grupie lub rodzinie jest ważne, a na stole znajduje się wiele różnych potraw w danym momencie posiłku, jest okrągła z rotacyjnym środkiem. Większa dyspozycyjność zapewniona przez by Mag Lev Lazy Susan pozwala projektowi lewitującego systemy na podtrzymywanie talerzy przy nie-okolnych trajektoriach, co daje możliwość obsłużenia wszystkich gości za jednym razem, nawet w przypadku nieposiadania owalnego stołu.

CASSINA carlorattiassociati_Mag Lev Lazy Susan

Zmieniają się czasy tak jak zmieniają się projekty meblowe: siedem prototypów koncepcyjnych mebli

CASSINA carlorattiassociati_The Looking Glass_render

Przez ostatnie dekady cyfrowe i sieciowe technologie zmieniły sposób w jaki żyjemy, pracujemy, oceniamy wiedzę, spotykamy się i poznajemy. Nasz Kosmos (Universe) gromadzi siedem prototypów koncepcyjnych mebli, które zostały stworzone aby zbadać i zademonstrować wpływ postępu cyfrowego i technologicznego na projekty mebli dla domu. Intencją Cassina jest odpowiedzieć na ten nowy sposób życia, odkryć i przebadać, mając ciągle na celu wdrożenie tych elementów do przyszłych produkcji w kolaboracji z carlorattiassociati.

CASSINA carlorattiassociati_MyWing_free standing_2

Badając i studiując te elementy życia dla projektu Nasz Kosmos (Our Universe), carlorattiassociati i Cassina skupili swoją pracę na trzech poziomach.
1. Procesy produkcji rozwijają się dzięki rozwojowi nowych technologii: to może być widziane jako podobne do trzeciej rewolucji przemysłowej. Cyfrowy modelowanie i fabrykacja pozwalają na szybki i czysty proces produkcyjny, który łączy design i architekturę z przemysłem budowlanym poprzez użycie software’u do trójwymiarowych modeli oraz maszyn CNC. Cały system fabrykacji jest interaktywny, zintegrowany i bezszwowy. Maszyny mogą być zdolne do zrobienia prawie wszystkie, prawie wszędzie. Otwieranie software i otwieranie hardware, tak jak Creative Commons i Copyleft, pozwala na nowy sposób dzielenia się oraz możliwości zdobywania wiedzy.

CASSINA carlorattiassociati_MyWing_built in_render

2. Zmieniamy nasze zwyczaje dzięki zdolności maszyn do oddziaływania na nas: w konsekwencji tej tzw. cyfrowej rewolucji, to co posiadamy, nasze domy a nawet miasta zyskały zdolność „rozmawiania” z nami. Duża liczba elektronicznych urządzeń, które stały się częścią naszego codziennego życia zmieniła nasz sposób życia, ale w rezultacie całą dziedzinę projektowania.

CASSINA carlorattiassociati_MyMood_render

3. Technologia fizycznie integruje się z projektami mebli aby dostarczyć nowych funkcji i usług: analiza zmian które zaszły w naszym życiu codziennym i zwyczajów dostarczyła nam informacji dla zrozumienia przestrzeni mieszkalnych i tych przeznaczonych do pracy we współczesnych czasach, co pozwoliło nam na zaaplikowanie tej wiedzy do rozwoju projektów mebli dla współczesnych domów i biur. Te nowe projekty (lub “nouveau meubles”) można zaadaptować w zależności od potrzeb i pragnień użytkownika, cyfrowo powiększając przestrzeń dla współcześnie wszechstronnego człowieka (dzisiejsze “homme nouveau”) i jego mobilności, elastyczności oraz wolności.

tłumaczenie: Ewa Partyka

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE