Tagi:

Czołowi przedstawiciele designu – Ray i Charles Eames

Ray i Charles Eamsowie  tworzyli  duet w życiu i w pracy. Największą popularność przyniosły im zaprojektowane przez nich meble. Ponadto para tworzyła koncepcje domów mieszkalnych, wnętrz oraz tkanin. Na swoim koncie mają bardzo dużo cenionych projektów, z których znaczna ilość stała się ikonami designu. Najbardziej znanym meblem pary jest stylowe siedzisko – Lounge Chair.

U_59_365021063331_9081401_orig

Charles Eames urodził się  w 1907r. w St. Louis w stanie Missouri.  Studiował architekturę na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis. Na początku swojej drogi zawodowej założył wraz z Charlesem M. Grayem własne biuro projektowe. W późniejszym okresie otworzył następną firmę z innym wspólnikiem Robertem T. Walshem. W 1938  rozpoczął pracę nauczyciela na wydziale projektowania. W 1941 roku poślubił Ray Kaiser, dla której to porzucił swoją pierwszą żonę.

Ray Kaiser urodziła się  w 1912r.  w Sacramento w stanie Kalifornia. Studiowała malarstwo, w 1940 dostała się do Cranbrook Academy of Art gdzie poznała swojego przyszłego męża.

Pomimo iż związek pary rozpoczął się w atmosferze skandalu i wiele osób wróżyło im szybki koniec miłości, oni udowodnili, że są dla siebie stworzeni. Zajęli się projektowaniem i niemalże nad wszystkimi swoimi pomysłami pracowali wspólnie. Ona dbała o  formę i estetykę przedmiotów, on testował nowe technologie. Ich mottem było stwierdzenie: ”Ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy, jak największej liczbie ludzi, za jak najmniejsze pieniądze”. Niestety w obecnych czasach założenie to nie sprawdziło się. Rzeczy autorstwa Państwa Eamsów w związku z dużą popularnością w większości zyskały status bardzo modnych i pożądanych, więc firmy meblarskie sprzedają je po wysokich cenach. Prawa do produkcji w Europie i na Środkowym Wschodzie posiada szwajcarska firma Vitra International.

Krzesła

500_0_productGfx_67f1ffddad7936ca070df195f8865aa5

Meble

eames-desk-unit-edu_f

Elementy dekoracyjne

Eames-black-coat-rack-beeldsteil

Dom Państwa Eames

130807_eames_house_02_large

Co sądzicie o projektach Państwa Eames, spotkaliście je już wcześniej?

Źródła: domoplus.pl, penccil.com, remodelista.com, atakdesign.pl archtech260.wordpress.com, t3inwest.pl, thegorgeousdaily.com 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE