Tagi:

Fungi Mutarium – farma grzybów pożerająca plastikowe odpady

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stały się pojęcia: ekologia, ochrona środowiska, zdrowa żywność, czyste powietrze… Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które mają pomóc dbać o naszą planetę. Projektanci prześcigają się w innowacyjnych pomysłach. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne, jak kuchenka przetwarzająca resztki jedzenia w energię elektryczną, inne zabawne np. niszczarka wytwarzająca papier toaletowy. Recykling jest równie popularny wśród projektantów. Szczególnie zjawiskowo wyglądają krzesła z zakrętek po butelkach.


Warte uwagi jest odkrycie australijskich naukowców z Livin Studio, którzy zaobserwowali, że bardzo popularne na świecie grzyby – rozszczepka pospolita i boczniak ostrygowaty, potrafią trawić materiały syntetyczne, pozostając przy tym jadalne. Wykorzystując ten fakt opracowano tzw. Fungi Mutarium, czyli domowy inkubator, w którym grzyby przetwarzają plastik.
grzybki

grzybbki2
Na specjalnie przygotowanych stanowiskach recykling plastiku trwa kilka miesięcy. To niesamowite osiągnięcie rozszczepka i boczniaka, gdyż w przyrodzie plastik rozkłada się nawet kilka tysięcy lat.
grzybki1

Zobacz także maszynę służącą do produkcji larw.
Źródło zdjęć: livinstudio.com

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE