Inne spojrzenie na krajobraz

Pracownia architektury: Room11
Lokalizacja: The Grove Reserve / Glenorchy / Tasmania
Długość: 3km
Realizacja: 2011
Zdjęcia: Ben Hosking

GASP-by-Room11-09

W Parku sztuki i rzeźby w Glenchory – powstał GASP! (rozwinięcie- The Glenorchy Arts and Sculpture Park)który jest pierwszym projektem przestrzennym opracowanym przez pracownię Room11. Wzdłuż rzeki Derwent w tasmańskiej miejscowości, pracownia zaprojektowała ciekawą przestrzeń publiczną, która bardzo zręcznie wkomponowała się w otaczający ją krajobraz.

GASP-by-Room11-10

Okolica którą zamieszkuje duża ilość ciekawych gatunków ptaków oraz charakteryzuje się jedwabistą taflą wody pozostaje niezagrożona szkodliwym wpływem człowieka dzięki jednej ścieżce, która z powodzeniem komunikuje między sobą  istniejącą szkołę, plac zabaw, centrum rozrywki oraz klub wioślarski.

GASP-by-Room11-15

GASP-by-Room11-20

Dwa starannie wykonane pawilony, oferują schronienie, miejsce do siedzenia oraz punkt widokowy z którego można podziwiać w pełnej okrasie zarówno taflę wody jak i przepiękne niebo roztaczające się nad tasmańskim horyzontem.

GASP-by-Room11-25

GASP-by-Room11-30

Powstały projekt został wyłoniony w drodze konkursu z 2010 roku. Etap drugi, który zakończył się niedawno, przewidywał budowę kolejnego pawilonu, wykorzystano do tego betonowy plac po byłej platformie przemysłowej. Głównym punktem programu jest rama, która kadruje w dość nietypowy sposób tasmański krajobraz.

GASP-by-Room11-32

GASP! Został pomyślany jako ciekawa alternatywa w stosunku do tradycyjnych promenad, wzdłuż której z powodzeniem mogą odbywać się różnorakie wydarzenia artystyczne i sportowe. Niezbędna ku temu świetna architektura– nowa, odważna, a zarazem doskonale komponująca się z krajobrazem- w tym przypadku są to pawilony oferujące przybyszom niezapomniane wrażenia widokowe.

Zdjęcia: Ben Hosking

 

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE