Tagi:

Innowacyjne kontenery na śmieci w Czerwionce-Leszczynach

Kontenery na śmieci są nieodłączną częścią miasta. Po wprowadzeniu tzw. ustawy śmieciowej ich ilość znacznie wzrosła, gdyż zamontowane zostały dodatkowe śmietniki służące do segregacji odpadów. Niestety nie wpłynęło to pozytywnie zwłaszcza na zabytkowe okolice, w których pojemniki na odpady po prostu szpecą.

smietnik2

Kolejne, polskie miasta wykorzystują fundusze unijne i decydują się na montaż podziemnych kontenerów. Pierwsze śmietniki stanęły w zabytkowych częściach Gdańska i Torunia. Niedawno wielkie otwarcie innowacyjnych ekośmietników miało miejsce w Czerwionce-Leszczynach, niedaleko Rybnika na Górnym Śląsku. To pierwsze miasto w województwie, które zdecydowało się na ten krok.

smietnik1

Przy zabytkowych familokach stanęła tzw. wysepka ekologiczna. Śmieci gromadzone są w podziemnych pojemnikach. Kontenery są wyposażone w system rozpoznawania użytkowników – śmietniki otwierane są za pomocą kart chipowych, w które wyposażeni zostali okoliczni mieszkańcy. System informuje również zarządcę, kiedy śmietnik jest zapełniony.

smietnik3Źródło zdjęć: portalsamorzadowy.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE