Tagi:

Kampus idealny? Australijczycy znaleźli odpowiedź!

Inwestor: Monash University
Lokalizacja: 900 Dandenong Road, Caulfield East, Victoria/ Australia
Powierzchnia: 1 ha
Data ukończenia: Październik 2015
Pracownia architektury krajobrazu: TCL (Taylor Cullity Lethlean)

Otoczenie kampusu australijskiego Uniwersytetu Monash zmieniło się diametralnie. Niegdyś ogromny wpływ na sposób zagospodarowania i użytkowania terenu miał pobliski klasztor, jednak w odpowiedzi na potrzeby użytkowników wprowadzono szereg  zmian, które tchnęły w przestrzeń nowe życie.

TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_-John-Gollings-09TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_-John-Gollings-08

Nowej jakości przestrzeń nieustannie przyciąga do siebie studentów, pracowników i mieszkańców pobliskich osiedli. Teren jest miejscem spotkań i wydarzeń plenerowych. Ścieżki spacerowe, trawniki, trasy rowerowe i przestrzenie sportowe stwarzają nieskończone możliwości użytkowania obszaru.

TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_-John-Gollings-01TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_-John-Gollings-02

Główna ideą projektantów było stworzenie przestrzeni o intymnym charakterze, która zachęcałby do życia towarzyskiego, do pracy nad rozwojem swojej wyobraźni oraz sprzyjałaby refleksji i zadumie. W centralnym punkcie kampusu znajduje się nowy trawnik powiązany z tarasem. Lekko obniżona murawa pełni dwie różne funkcje:
-jest miejscem organizacji imprez plenerowych,
-oazą spokoju pomiędzy nieustannie uczęszczaną ruchliwą siecią ścieżek na obszarze kampusu

TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_Andrew-Lloyd-07TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_Andrew-Lloyd-03

Elegancki drewniany taras znajdujący się w północnej części terenu jest miejscem gdzie zlokalizowane są kawiarnie, zachęcające do przebywania na świeżym powietrzu. Warto zwrócić na bardzo żywą kolorystykę stolików i krzeseł.

TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_Andrew-Lloyd-02TCL_Monash-Uni-Caulfield-Campus-Green_Andrew-Lloyd-01

Współpraca z doświadczoną artystką Agathą Gothe Snape zaoowocowała stworzeniem skutecznego programu dla terenów sportowych. Tego typu rozwiązanie pozwala na wykonywanie tradycyjnych aktywności jak koszykówka, ping-pong czy piłka nożna oraz innych czynności takich jak: odkrywanie typów osobowości oraz doskonalenie pracy w zespole.

Zdjęcia: Andrew Lloyd and John Gollings

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE