Tagi:

Plac zabaw we Francji według projektu pracowni Espace Libre.

Pracownia architektury krajobrazu: Espace Libre
Lokalizacja: Alfortville
Projekt: 2013
Realizacja: 2014
Powierzchnia: 2500 m²
Koszt: 400 000 EURO
Zdjęcia: Espace Libre

Analizy i badania poświęcone zachowaniu dziecka i roli środowiska w kształtowaniu osobowości młodego człowieka miały ogromny wpływ na projekt przestrzeni publicznej w podparyskiej miejscowości Alfortville. Opracowaniem projektu zajęła się  francuska pracownia architektury krajobrazu- Espace Libre. Inspiracją dla architektów Libre było unikalne podejście do architektury krajobrazu niewątpliwego autorytetu z dziedziny kształtowania przestrzeni- Jacques’a Simon’a.

Aire_de_jeux_Espace_Libre2 Aire_de_jeux_Espace_Libre3

Plac zabaw o powierzchni blisko 1900 m2 jest miejscem dopracowanym w każdym calu. Teren został podzielony na trzy części: strefę wejściową, strefę dla dorosłych oraz strefę centralną przeznaczoną dla dzieci. Przestrzeń zróżnicowana jest pod względem:
-wysokości (zróżnicowanej za pomocą schodów)
-kolorystyki ( głównymi kolorami użytymi w projekcie są: czerwony, beżowy, niebieski, żółty, zielony, brązowy),
-materiału (betonu, kruszywa, asfalt)
-roślinności (drzewa, krzewy, trawy, byliny)

Aire_de_jeux_Espace_Libre5 Aire_de_jeux_Espace_Libre7

Na placu znajduje się infrastruktura umożliwiająca dzieciom swobodne: skakanie, wspinanie, huśtanie oraz zabawę w wiele innych gier. Wybrane gatunki roślin wpływają na zmysły dzieci. Architekci krajobrazu z Espace Libre zaproponowali gatunki endemiczne tworzące kompozycję przypominająca pianino. Głównymi gatunkami użytymi w projekcie są: proso, imperata cylindryczna, szarobródek syberyjski, lawenda, oregano, werbena, szałwia, mięta, tymianek.

Aire_de_jeux_Espace_Libre9 Aire_de_jeux_Espace_Libre11

Wszystkie te zabiegi mają stymulować dziecko do ciągłej eksploracji terenu i empirycznego doświadczania przestrzeni. ” Tworząc zróżnicowany teren, w końcu stworzyliśmy plac zabaw z prawdziwego zdarzenia”- podkreślają projektanci. Przestrzeń w Alfortville jest jednym z największych placów zabaw we Francji poświęconych maluchom w wieku od 2 do 4 lat.

Aire_de_jeux_Espace_Libre20

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE