Tagi:

Trawiasta fontanna w centrum Montrealu

W XX wieku ludzie nie czuli potrzeby wspólnego spędzania czasu w przestrzeni miejskiej. Dziś ten zwyczaj znowu się odradza. Wraz z upływem czasu ludzie czują większą potrzebę wspólnoty, coraz chętniej gromadzą się w parkach czy centrach handlowych, dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na innowacyjne zagospodarowywanie infrastruktury publicznej.

fontanna montreal 2

fontanna montreal 3

W odpowiedzi na tę potrzebę, w ścisłym centrum Montrealu powstała bardzo interesująca fontanna „The Fountain House”, która znajduje się wewnątrz owalnej budowli. Jej pomysłodawcą jest zespół niemieckich architektów na czele z Markusem Baderem. Rotunda została zbudowana z zachodzących na siebie łuków. Z sufitu domku skrapla się woda pitna, która następnie gromadzi się w basenie. Przebywanie w środku dobrze wpływa na samopoczucie.

fontanna montreal 4

fontanna montreal1

Ciekawe rozwiązanie wprowadzono na elewacji domku, na której zasadzono rośliny i grzyby. Dzięki temu budynek jest jednocześnie cenną przestrzenią zieloną i enklawą środowiska naturalnego w samym centrum betonowej zabudowy. Dodatkową atrakcję stanowi dach fontanny. Stworzono z niego taras widokowy.

fontanna montreal 5

Zdjęcia pochodzą ze strony: zeutch.com.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE