Tagi:

W sierpniu zapraszamy na kolejne wydarzenie

W sierpniu w ramach projektu Lub design! zapraszamy na kolejne wydarzenia dotyczące przestrzeni miejskiej. Będziemy zastanawiać się m.in. nad tym w jaki sposób można poprawić jakość życia w miastach i jakie cechy powinien mieć idealny mebel miejski.
Miasto to MY.

Rozmowa z mieszkańcami Lublina, jak skuteczniej i …przyjemniej poprawiać jakość życia w miastach. Prezentacja projektów realizowanych w Polsce (m.in. Warszawa, Gdynia, Kraków i Cieszyn) oraz za granicą (m.in. Berlin, Kopenhaga i Nowy Jork), które są efektem oddolnych inicjatyw oraz powstały przy współpracy „fachowców”: projektantów, urbanistów z mieszkańcami. Na koniec krótkie warsztaty w terenie i podsumowanie, dlaczego warto stosować metodę „design thinking”.

Prowadzenie:

Ewa Gołębiowska ­ – współinicjatorka utworzenia unikalnego ośrodka designu jakim jest Zamek Cieszyn (wcześniej noszący nazwę Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie), miejsca,w którym udaje się̨ łączyć kulturę̨ z innowacyjną przedsiębiorczością̨ i nowymi technologiami.Od 1 stycznia 2005 jest jego dyrektorem. Wcześniej pracowała jako pedagog polonista w wielu typach szkół, z dziećmi i dorosłymi, zakładała też szkoły niepubliczne. W 1992r. wygrała konkurs na naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, gdzie pracowała do 2004r. Była także radną powiatu cieszyńskiego w latach 19982002. W 2011 dołączyła do zarządu EIDD Design for All Europe (Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności), organizacji zajmującej się̨ podnoszeniem jakości życia poprzez design dla wszystkich.

kiedy: 14 sierpnia 2013, godz. 18.00
gdzie: Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2 Lublin
wstęp wolny

Mebel dla Miasta
Dwudniowe warsztaty podczas których podejmiemy wyzwanie jakim jest MEBEL MIEJSKI (od zaprojektowania, przez wykonanie, do umieszczenia go w wybranym punkcie miasta).
Na początku wspólnie przeprowadzimy śledztwo jak funkcjonują meble w przestrzeni Lublina, do czego służą, jak wyglądają, czy są wygodne, czy nie jest ich przypadkiem za mało… i czy w ogóle istnieją. Następnie na podstawie wyników naszych badań spróbujemy wykonać wspólnie mebel dla miasta.
Niekonwencjonalny, wielofunkcyjny i dla każdego. Do wykonania mebla użyjemy połączenia niezwykłych pomysłów i najprostszych materiałów. Chcemy by mebel współgrał z przestrzenią, a przede wszystkim – by zachęcał do przebywania w mieście.

Prowadzenie:

Katarzyna Szczypior urodzona w 1980 r., architektka krajobrazu, od 2005 r. projektantka w pracowni Garden Concept Architekci Krajobrazu, członkini ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu, a także lubelskiej Rady Kultury Przestrzeni. Poza pracą zawodową autorka tymczasowych instalacji (land art, interwencje w przestrzeni publicznej).

Jan Kamiński – architekt krajobrazu, asystent w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL, w ramach Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej w Lublinie, prowadzi proces konsultacji społecznych odnowy dwóch lubelskich parków. Zajmuje się także działaniamiartystycznymi w przestrzeni.

kiedy: 23 sierpnia 2013 – godz.18.00 i 24 sierpnia 2013 – godz. 11.00
gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, Lublin
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Wymagane są wcześniejsze zapisy: tel. 81 533 08 18, e.kruszynska@warsztatykultury.pl

Projekt Lub design! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE