Tagi:

WAK12: Miasto od nowa – relacja z konferencji

Dnia 15 kwietnia 2016 roku w warszawskiej siedzibie SARP odbyła się 12 konferencja z cyklu Współczesna Architektura Krajobrazu pt. „Miasto od nowa” organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu. Blisko 160 uczestników miało okazję obejrzeć i posłuchać kilku inspirujących wykładów, zapoznać się z nowinkami technologicznymi i wymienić się doświadczeniami.

Pierwszym prelegentem konferencji był Marek Nowak, przedstawiciel Kongresu Ruchów Miejskich, który na podstawie swoich doświadczeń zaprezentował w jaki sposób powinna przebiegać współpraca na linii miasto-społeczeństwo w celu stworzenia optymalnych przestrzeni w polskich miastach.

2

Fot.1 WAGON landscaping, autor: Michał Józefczak

„Prototyp jako etap w projektowaniu miejskiego krajobrazu” – taki tytuł nosiła prezentacja przedstawicieli paryskiej pracowni Wagon Landscaping projektującej w każdej skali, począwszy od małych ogrodów przydomowych, poprzez podmiejskie dzielnice, skończywszy na olbrzymich założeniach parkowych. Mnogość realizacji  w wielu krajach Europy (m.in. Rosja, Belgia, Wielka Brytania), spowodowała, że francuski duet François Vadepied i Mathieu Gontier mógł w pełni wykształcić swoją filozofię projektowania krajobrazu określaną mianem Prototypu.

Kontynuacją pierwszego wykładu była prezentacja Agnieszki Siłuszek z Departamentu Strategii Rozwoju. Tym razem słuchacze przekonali się jakie są założenia Krajowej Polityki Miejskiej oraz jakie korzyści mogą z niej płynąć.

Kolejnym prelegentem był brytyjczyk Peter Wilder, który prowadzi własną pracownię Wilder Associates. Przez kilkanaście lat stworzył wiele projektów m.in. w Brazylii, Chinach i Australii. Jest wykładowcą na Uniwersytecie w Greenwich, Corinus University w Budapeszcie oraz Tongji University w Szanghaju. Głównym celem wykładu Brytyjczyka było uświadomienie jaki wpływ na nasze warunki życia ma nieustanny rozwój miast oraz jaka powinna być rola architekta krajobrazu w tym procesie.

3

Fot.2 Peter Wilder, autor: Michał Józefczak

 

4

Fot.3 Peter Wilder, autor: Michał Józefczak

Unikalną na skalę światową zmianę oblicza przestrzeni publicznej zaprezentował Lorenz Dexler przedstawiciel berlińskiej pracowni TOPOTEK1. Na przykładzie zrealizowanego projektu Superkilen w Kopenhadze pokazał jak oryginalny design oraz współpraca z lokalnymi społecznościami może wpłynąć na jakość otaczającego nas krajobrazu. Projekt odniósł niesamowity sukces. Kadry z tej przestrzeni były motywami przewodnimi reklamy Apple oraz biły rekordy wyszukiwań i udostępnień w Google.

CANcyoIWEAACr8c

Fot.4 twitter.com/realdaniadk/

Przeczytaj o więcej o projekcie Superkilen:

Ostatnimi prelegentami byli przedstawiciele środowisk działających na rzecz lepszej przestrzeni w Lublinie. Jan Kamiński członek SAK, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie, członek Forum Kultury Przestrzeni Lublinie oraz Marcin Skrzypek przedstawiciel Ośrodka Brama Grodzka – „Teatr NN” w Lublinie, który jest również członkiem Forum Kultury Przestrzeni Lublinie oraz Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie. Osoby mocno zaangażowane w zmianę oblicza Lublina podzieliły się swoimi doświadczeniami i przytoczyły przykłady współpracy z miastem.

Pomiędzy głównymi wykładami odbyły się prezentacje produktów wspomagających projektowanie oraz nowe technologie dotyczące wykonania i funkcjonowania założeń architektury krajobrazu.

Podsumowując, 12. edycja konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu była niewątpliwym źródłem inspiracji i wiedzy zarówno dla praktykujących od wielu lat ludzi zajmujących się kreowaniem przestrzeni jak i studentów kierunków związanych z tymi dziedzinami. Należy mieć nadzieję, że liczba dobrych jakościowo projektów powstałych w oparciu o konsultacje społeczne i współpracę wielu środowisk będzie się zwiększać z roku na rok.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE