Tagi:

Czy farby ceramiczne mogą zastąpić płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne są trwałe, eleganckie i łatwe w czyszczeniu, więc z powodzeniem stosuje się je w kuchniach i łazienkach od wielu lat. Jednak producenci farb co i rusz zaskakują nas nowymi produktami, które mają być równie wytrzymałe. Jednym z nich jest farba ceramiczna. Specjaliści polecają ją m.in. do najbardziej wymagających wnętrz, takich jak kuchnia, korytarz i łazienka. Płytki czy farba? Czy powłoka malarska może zastąpić glazurę? Rozwiewamy wątpliwości!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym farba ceramiczna wyróżnia się na tle innych farb,
  • jak samodzielnie przeprowadzić malowanie ścian,
  • na czym polega przewaga farb ceramicznych nad płytkami.

Zastosowanie farby ceramicznej zamiast płytek to sposób na ciekawą aranżację wnętrza kuchni czy łazienki. Te produkty zaskoczą Cię chociażby bogatą kolorystyką. O szczegóły ich stosowania zapytaliśmy producentów farb Śnieżka.

Dziewczyna malująca ścianę farbą ceramiczną

Farba ceramiczna – trwały sposób na piękne wnętrze

Farba ceramiczna to produkt o wyjątkowych właściwościach. W porównaniu do farby lateksowej zawiera inny układ żywic i inne komponenty. Dzięki temu farba ceramiczna jest wyjątkowo odporna na szorowanie i zabrudzenia. Jeśli więc na ścianie powstanie plama, można ją zmyć równie łatwo jak z płytek. Zależy Ci na wyjątkowo czystych ścianach? Wybierz farbę plamoodporną, np. farbę ceramiczną MAGNAT Ceramic.

Niektóre farby ceramiczne są także odporne na wilgoć, np. MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom – dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać ją do malowania pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci takich jak kuchnia czy łazienka. Ta farba jest także wyjątkowo odporna na detergenty, toteż – podobnie jak w przypadku płytek – nie musisz obawiać się zabrudzeń, które mogą powstać na ścianach podczas kąpieli czy mycia kabiny prysznicowej.

Ceramiczne farby do ścian – możliwość samodzielnego remontu

Innym plusem wykorzystania farby zamiast płytek jest możliwość przeprowadzenia samodzielnego remontu. O ile bowiem w kwestii kładzenia glazury lepiej zwrócić się do fachowca, o tyle malowanie ścian nie wymaga od Ciebie specjalnych umiejętności. Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia: taśmę malarską do zabezpieczenia framug i sufitów, wałek, pędzel do ścian oraz kuwetę malarską, która pomoże Ci odcisnąć nadmiar farby.

Produkty ceramiczne, z uwagi na ich konsystencję, są wyjątkowo przyjemne w aplikacji, a tworzona przez nie powłoka jest gładka. Pamiętaj jedynie, by dokładnie wymieszać farbę przed użyciem.

Zacznij od pomalowania pędzlem naroży sufitów, okolic okien i drzwi oraz miejsc trudnodostępnych (np. pod kaloryferem). Następnie przy użyciu wałka nanoś na ścianę pionowe pasy farby od góry do dołu. A gdy pierwsza warstwa wyschnie, nanieś drugą. Gotowe!

W czym farba ceramiczna jest lepsza od płytek?

Farby ceramiczne mają jeszcze jedną istotną zaletę. Nie przyciągają kurzu i innych zabrudzeń – dzięki temu nadają się m.in. do malowania pokoi dziecięcych czy sypialni alergików. Na tym polu szczególnie wyróżnia się antystatyczna farba ceramiczna MAGNAT Ceramic Care. Ponadto te produkty oczyszczają powietrze z formaldehydu i tworzą powłokę, która zapobiega rozwojowi bakterii.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE