Tagi:

Gdańszczanie zejdą pod ziemię, by spojrzeć w gwiazdy

Centrum Hewalianum we wrześniu 2014 roku ogłosiło konkurs na budowę planetarium w Gdańsku. Największym wyzwaniem dla architektów był fakt, że konserwator zabytków nie zgadzał się na budowanie w tej lokalizacji nowych obiektów naziemnych. Pierwotnie zainteresowanie konkursem wyraziło 11 firm. Ostatecznie wybierano z trzech projektów. Najlepsza okazała się koncepcja Arc2 Fabryki Projektowej z Wrocławia.

planetarium6

planetarium1

Obiekt ma powstać pod ziemią w wale przy suchej fosie pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. Poza tradycyjnymi pomieszczeniami badawczymi będzie składał się z okrągłej sali projekcyjnej na 79 osób, sali dydaktycznej oraz małej kawiarni. Wszystkie pomieszczenia mają być przestronne i otwarte. Całość, choć znajduje się pod powierzchnią, nie sprawia klaustrofobicznego wrażenia.

planetarium2

planetarium3

Planetarium ma nazywać się „Stellaeburgum”, w nawiązaniu do pierwszego obserwatorium legendarnego astronoma Jana Heweliusza. W 2015 roku ma zostać stworzona dokumentacja techniczna inwestycji. Otwarcie planowane jest na 2018 rok. Planowany koszt budowy planetarium wyniesie 10-12 mln złotych. Centrum Hewelianum liczy na wsparcie Unii Europejskiej.

planetarium4

planetarium5

Źródło zdjęć: culture.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE