Tagi:

Kolory we wnętrzu – szary

Dla tych, którym żółty już się opatrzył i potrzebują wyciszenia proponuję kolor szary, jako doskonały balsam łagodzący, a zarazem nowoczesna alternatywa dla wszechobecnego beżu.

Szary jest uważany za kolor nudny i bez wyrazu, neutralny. Szary symbolizuje praktyczność, organizację, respekt. Szarość ma też wiele negatywnych cech, kojarzy się z nudą, pustką, nijakością. Mimo to jest lubiany i często wykorzystywany w aranżacji wnętrz, ponieważ dobrze łączy się z innymi kolorami.

Jego zwolennikami są wielbiciele minimalizmu, nowoczesnych wnętrz, ludzie opanowani, pewni siebie. Jego zaletą jest to, że wcale nie jest nudny, jakby się mogło wydawać. Ma on wiele odcieni, właściwie jest to wachlarz od bieli do czerni. Może być jasny, rozświetlający, srebrzysty lub surowy i chłodny jak kojarzący się z nim beton czy stal. Z samej tej palety można stworzyć piękne, żywe wnętrze:

c49e1433e39e23f541de265f58f0ed72

Stąd też jest on doskonałym rozwiązaniem zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i tradycyjnych, wręcz przytulnych. Stanowi przeciwwagę dla ciepłych barw, co sprawia, że wnętrza nie są banalne. Jest uniwersalny, wyrafinowany i ponadczasowy. Jest też świetnym tłem dla domowych akcesoriów i dodatków.

Pragnąc więc użyć tego koloru trzeba się trzymać kilku zasad, by wnętrze stało się atrakcyjne. Jeśli poszukujesz rozwiązania nadającego eleganckiego i delikatnego efektu, wybierz połączenie z brązem, ciemną czekoladą lub beżem, natomiast chcąc dodać energii, spróbuj połączyć szary z żywym i ciepłym kolorem jak żółty, pomarańczowy czy czerwony. Jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym dekoratorem wnętrz, staraj się unikać odcieni szarości z domieszką zieleni, które mogą nadać bardzo surowy klimat. Chcąc więc uniknąć chłodnego efektu zastanów się nad odcieniami z domieszką khaki czy oliwki, które nadadzą wnętrzu ukojenia. Obejrzyjcie przykłady ilustrujące powyższe zasady:

55e2956ea10de5ce356f671ae29d6fe1

Szare kolory ścian czy dodatki dobrze sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, obojętnie czy to będzie kuchnia, salon, przedpokój, gabinet z biblioteczką czy pokój nastolatka. Szary nie jest tu dominujący, nie przytłacza. Najważniejsza jest cała aranżacja, meble i dekoracje, odpowiednio użyte materiały i tekstury. W zależności od nastroju czy rodzaju pokoju można nimi balansować. Na przykład urządzając pokój dziecięcy warto podkreślić jego charakter wzorzystymi tkaninami, mebelkami czy obrazkami:

Donna Dotan Photography Inc.

Można też nadać przytulny, delikatny klimat łącząc szary z pastelowymi kolorami:

78630c990f441e1411cfeb01e0aca872

Czy szaro-biała kuchnia jest nudna? Wręcz przeciwnie, ma się świetnie, ponieważ stwarza nam duże możliwości aranżacyjne. Nie musimy się martwić o dopasowanie dodatków do koloru szafek czy ścian. Wszystko tu ze sobą współgra, a wiodące szary i biel są doskonałym tłem. 
2dc4221963adc5ae12aebce0d5941077

 źródło: pinterest.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE