Piękna, przestronna łazienka, w której bez trudu zmieszczą się wanna, prysznic oraz meble do przechowywania, to marzenie wielu rodzin. Niestety nie każdy dysponuje dużym metrażem, przez co staje przed wyzwaniem urządzenia niewielkiego pomieszczenia. Czy jednak tylko metraż ma znaczenie? Jak podejść do urządzania łazienki dla rodziny? Poniżej umieszczamy wartościowe porady.
Wykorzystaj przestrzeń, którą dysponujesz!
Wbrew pozorom duży metraż nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością. Wszystko zależy bowiem od przygotowania odpowiedniego projektu, który pozwoli na wykorzystanie przestrzeni. Z całą pewnością, gdy posiada się więcej metrów, to nie trzeba rezygnować z wanny i kabiny prysznicowej. Można umieścić oba te warianty i cieszyć się ich zaletami. Z kolei dla mniejszej przestrzeni warto wziąć pod uwagę zakup wanny z funkcją prysznica. Dobrze jest pomyśleć również o wydzieleniu odrębnej strefy z WC. W przypadku większych rodzin ma to naprawdę duże znaczenie, więc dobrze jest zastanowić się nad tym tematem jeszcze na etapie projektu. Aranżując dużą łazienkę rodzinną, większą chwilę należy poświęcić także na wybór odpowiedniej umywalki lub jeśli przestrzeń na to pozwala to dwóch umieszczonych obok siebie. Podczas porannych rytuałów takie rozwiązania sprawdzają się znakomicie. Jeśli jednak koniecznym jest wybrać tylko jedną umywalkę, to dobrze, jeśli jest ona większych rozmiarów. Niezwykle ważne jest również, by planując łazienkę, niezależnie od jej metrażu, brać pod uwagę funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. W większej przestrzeni można wyznaczyć sobie osobną strefę, z kolei w małej dobrze jest postawić na podwieszane meble, które pomieszczą środki czystości, ręczniki i kosmetyki.
Ład i czystość – jak je zapewnić?
Skoro o podwieszanych meblach mowa, to należy również wspomnieć o urządzeniach sanitarnych umieszczanych na stelażach. Dzięki nim można zachować czystość na podłodze. Zmniejsza się również trudność mycia samego WC, ponieważ w urządzeniach stojących na podłodze zazwyczaj występuje bardzo dużo zakamarków, gdzie gromadzi się kurz i brud. W przypadku łazienki rodzinnej ma to naprawdę spore znaczenie, więc warto przemyśleć temat. Na zachowanie porządku w przestrzeni mają również wpływ wybrane meble do przechowywania. Te powinny mieć nie tylko ładną, ale także łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnię. Meble porowate nie będą najlepszym rozwiązaniem. Znaczenie ma również ich pojemność, bowiem to o nią się najbardziej rozchodzi, a nie o ilość szafek. Dobrze dobrane meble sprawią, że nie będzie konieczności rozstawiania środków czystości, czy kosmetyków w różnych miejscach. Dzięki temu uniknie się chaosu w łazience. Gdy każda osoba z rodziny będzie posiadała swoją półkę, to łatwiej będzie również kontrolować zużycie produktów i odstawianie ich na właściwe miejsce.
Stylowe dodatki do łazienki
Mamy nadzieję, że nikt nie pomyślał, że funkcjonalna łazienka musi oznaczać to samo co nudna i urządzona bez tzw. polotu. Nic bardziej mylnego! Urządzając tę przestrzeń, warto pomyśleć o ciekawych strukturach i kolorach płytek, które zostaną umieszczone na podłodze i ścianach. Ciemne barwy połączone z jasnymi dodatkami w postaci armatury łazienkowej? Geometryczne wzory i kontrastowe połączenia? A może butelkowa zieleń połączona z modnym lastryko? W łazience rodzinnej naprawdę może się wiele dziać, trzeba jednak pamiętać, by nie było to zbyt wiele. Wyważenie jest na wagę złota, dlatego jeśli nie ma się konkretnego pomysłu na motyw przewodni, to najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty lub wybrać rozwiązanie z katalogu wnętrzarskiego.