Tagi:

Projekt garderoby – o czym należy pamiętać przy jego tworzeniu?

Garderoba to przestrzeń, która powinna być przede wszystkim funkcjonalna. To właśnie w niej musi znaleźć się wiele ubrań, butów, akcesoriów, a często także innych przedmiotów, na które nigdzie indziej nie ma już miejsca. Na czym skupić się przy robieniu projektu?

Garderoba odpowiadająca potrzebom

Garderoba powinna zostać dopasowana do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli są wśród nich dzieci, to warto pamiętać o umieszczeniu półek oraz drążków z wieszakami na niższej wysokości. Wówczas samodzielnie będą mogły korzystać z tej części mieszkania. Jeśli w garderobie mają być przechowywane również akcesoria typu paski, czy zegarki to trzeba pomyśleć nad specjalnymi szufladami z odpowiednio wydzielającymi przestrzeń separatorami. Z kolei jeśli chce się trzymać w tym miejscu również wszystkie pary butów, to należy wygospodarować większą półkę, na której pomieszczą się pudełka. Wyznaczyć miejsce warto również na deskę do prasowania, żelazko oraz środki do pielęgnacji ubrań czy obuwia. Zamknięta przestrzeń garderoby będzie dobrym miejscem na ich przechowywanie.  

Dobre oświetlenie

Warto pamiętać o tym, że  garderobie powinno być na tyle jasno, by bez trudu można znaleźć poszukiwany element stylizacji. Dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku źródeł światła. Jedno ogólne, znajdujące się mniej więcej na środku sufitu. A do tego punktowe, które warto umieścić przy drążkach oraz półkach. W przypadku, gdy w garderobie umieszczone zostają również szuflady, to również o ich podświetleniu warto pomyśleć. 

Odpowiednia ilość półek i wieszaków

Projektując garderobę należy brać pod uwagę wszystkie możliwe rzeczy, które ostatecznie miałyby być w niej przechowywane. Dzięki temu uniknie się rozczarowania, że nie ma miejsca np. na torebki czy walizki. Mając mniej więcej określoną liczbę ubrań oraz akcesoriów można podzielić je na te wiszące oraz przechowywane na półkach. Tym sposobem dość szybko ustali się potrzebne ilości półek oraz wieszaków. Pamiętać należy, by półki były różnych wymiarów, dostosowane do przedmiotów np. wspomnianych walizek.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE