Tagi:

Łoś, który został wiewiórką – czyli jak powstają nazwy produktów z Ikea?

Szwedzkie przedsiębiorstwo Ikea zostało założone w 1947 roku i zajmuje się głównie produkcją i sprzedażą detaliczną mebli i artykułów dekoracyjnych. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych sieci sprzedających meble na świecie. W 2010 roku Ikea miała 316 sklepów w 44 krajach, w tym 12 sklepów w Polsce. W naszym kraju firma cieszy się coraz większą popularnością.

łoś

Ekorre (wiewiórka)

envis

Envis (Uparty)

Flardfull (próżna)

Flardfull (próżna)

Firma pozostaje wierna tradycji, co widać przede wszystkim w szwedzkich nazwach produktów, które dla większości klientów pozostają absolutnie niezrozumiałe. Okazuje się, że istnieje pewien klucz nazewnictwa, mianowicie produkty wyposażenia łazienek mają nadawane nazwy od skandynawskich jezior, rzek i zatok; stoły i krzesła do jadalni biorą je od fińskich miejscowości; nazwy regałów pochodzą od zawodów; norweskie nazwy geograficzne użyczyły swoich imion szafom i meblom do przedpokoju; meble ogrodowe inspirowane zaś są szwedzkimi wyspami.

doniczka

Fniss (chichot)

zarowka

Ledare (przywódca)

Bumerang (bumerang)

Bumerang (bumerang)

Istnieje również grupa produktów, których nazwy są poza tą regułą i wydają się zabawne lub dziwne. Na przykład łoś na biegunach nazywa się Ekorre czyli wiewiórka, lampa Tisdag to po prostu wtorek, żarówka Ledare to dosłownie przywódca, łopatka do patelni Envis znaczy uparty, a doniczka Fniss to chichot. Ciekawostką jest to, że podczas otwierania sklepu w Bangkoku Szwedzi niektóre produkty musieli nazywać na nowo, gdyż podobne słowa występujące w języku tajskim miały podtekst seksualny.

Sensuell (zmysłowy)

Sensuell (zmysłowy)

Lack (wkurzony)

Lack (wkurzony)

Smorboll (kulka masła)

Smorboll (kulka masła)

Źródło zdjęć: ikea.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE