ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL / 2013
Centrum dawnej tkalni fabryki włókienniczej Naum Eitingon i Ska jak co roku staje się mekką projektantów i designerów z całej Polski. Wystawcy i artyści zaprezentowali najnowsze trendy polskiego wzornictwa zestawione w szerokim przekroju, od mody, form użytkowych, technologii i architektury.
To tylko nieliczne z atrakcji Festiwalu w Łodzi. Wystawa to poszukiwanie nowych sposobów rozwiązań oraz moc pomysłów na kreatywne spędzanie wolnego czasu dla wszystkich twórczych i niespokojnych osób.
Profesjonaliści oraz amatorzy wspólnie przeżywali, dyskutowali i podziwiali eksponaty polskiego design’u i sztuki użytkowej.
Tegorocznej Wystawie towarzyszyły warsztaty Edukreacji dla mlodszych uczestników, wykłady, wystawy, Strefa Miasto, Remade Market oraz inne.
Wszystkich tych, których zabrakło przedstawiamy fotorelację, która najbarwniej oddaje nastrój tego co działo się w Łodzi podczas trwania Festiwalu.
PROJEKT: „The Wishing Table” / „Stoliczku nakryj się” oraz wystawa Another City, kurator Iva Š. Tattermuschova / STUDIO de-sign.cz
PROJEKT: AP DESIGN
Biodegradowalny taboret wykonany z naturalnych materiałów: trzciny, trocin oraz cementu. Projekt dostał się do finału konkursu MAKE ME! 2013
O projekcie:
„Trzcina zastępuje nogi siedziska – uformowana w zbity element jest bardzo wytrzymała, nie gnije pod wpływem wilgoci oraz jest ognioodporna. Specjalnie przygotowana mieszanka cementu i trocin służy jako masa spajająca trzcinę. Mieszanka ta podlega biodegradacji, jest wytrzymała, ale jednocześnie stosunkowo lekka w porównaniu do betonu z kruszywem mineralnym. Projekt powstał na zlecenie firmy Tartak Jagodno, która swoją siedzibę ma na terenie Zalewu Wiślanego, bogatego w trzcinę pospolitą.”
PROJEKT: Baza Elementy – Plastry
AUTORZY: BEZA PROJEKT / Anna Łoskiewicz, Zofia Strumiłło-Sukiennik
Laureaci Konkursu maka me! 2013 i zdobywcy nagrody głównej w wysokości 20.000zł.
„Kątowniki w formie plastrów to odpowiedź na potrzebę samodzielnego konstruowania, majsterkowania. Zwykle te detale traktowane są niezwykle technicznie, my proponujemy aby były najistotniejszym elementem mebla lub konstrukcji. Poprzez materiał, wykończnie, kształt i kolor oddziaływują i definiują charakter mebla. Nie trzeba przykręcać ich równo, chaos wpisany jest w ich design.”
PROJEKT: Kresiki, Marlena Gałka
ŹRÓDŁO: Kresiki, Łódź Design
„Kresiki to kredki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat barw i kształtów. Zostały stworzone, by rozwijać w nich wrodzoną spontaniczność, ciekawość świata i kreatywność. Zestaw składa się z 9 drewnianych kredek, o różnych kształtach i kolorach. Niektóre z nich posiadają ścianki zaokrąglone, pozostałe zaś ścięte pod różnymi kątami. Dzięki temu pomagają poznawać świat form, kolorów i struktur. Dziecko, gdy znudzi się rysowaniem, może użyć kredki jako zabawki, która toczy się lub służy jako element budujący większą całość.”