Mobilny Szpital to system , który powstał z myślą o potrzebie rozwoju ochrony zdrowia w krajach afrykańskich. Projekt Mobilnego Szpitala stworzył dr Michał Grzymała-Kazłowski , który jest założycielem pracowni Archimed oraz specjalistą do spraw obiektów ochrony zdrowia.
Projekt Szpitala Mobilnego to część większego projektu systemu ochrony zdrowia dla Afryki. System szpitala składa się z trzech uzupełniających się poziomów opieki.
Miasto Medyczne to centrum całego systemu. Jest w nim ośrodek badań i szkoleń dla lekarzy. Centrum systemu znajduje się w stolicy, bądź w większym mieście. Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie zespołu lekarzy wszystkich specjalności, którzy gotowi są nieść pomoc w nawet najbardziej trudnych sytuacjach.
Punkty Medyczne czyli Medical Outpost to terenowe jednostki, w których znajduje się podstawowy sprzęt medyczny. Są lokalnymi centrami pierwszej pomocy, wstępnej diagnostyki i dystrybucji leków.W każdym punkcie znajduje się mieszkanie dla lekarza, który w razie jakichkolwiek wątpliwości może za pomocą Internetu połączyc się z Medical City i jednostką Mobile Hospital.
Mobilny Szpital posiada 27 tirów i 2 autobusy, dzięki temu może ruszyć w drogę z całym zapleczem medycznym i personelem. Kiedy dotrze do Punktu Medycznego to pracownicy Szpitala Mobilnego rozkładają kontenery i namioty. Szpital Mobilny przemieszcza się pomiędzy istniejącymi jednostkami terenowymi.
Konstrukcja szpitala jest bardzo prosta, dlatego może być wykonana z lokalnych materiałów budowlanych. W budowie pawilonu może angażować się lokalna społeczność. Takie działanie integruje mieszkańców i promuje podstawowe zachowania związane z higieną i regularnymi badaniami.
Dzięki urządzeniom specjalistycznym i laboratorium , które znajdują się w placówkach, możliwe jest rozpoznanie choroby i natychmiastowa interwencja w jednej z trzech dostępnych sal operacyjnych. Ciężko chorzy pacjenci, którzy nie mogą być hospitalizowani w punktach medycznych, przewożeni są do Miasta Medycznego.
Taki system zapewnia wysoki standard ochrony zdrowia na rozległym i trudnym w dostępności terenie. Praca lekarzy jest stale monitorowana , a ich kwalifikacje są podnoszone poprzez kursy on-line i łączność z centrum edukacyjnym Medical City.
Projekt po raz pierwszy został zaprezentowany na międzynarodowych targach Hospital Build w Dubaju w czerwcu 2014.
Autor tekstu : Joanna Loch