Tagi:

Mroczne tajemnice podwodnego świata

Planując zagraniczne wojaże można mieć różne motywacje. Niektórzy poszukują romantycznych zakątków, inni chcą wypocząć na plaży, jeszcze inni uprawiają tzw. turystykę kulinarną. Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnich latach turystyka nurkowa. Głównym celem osób ją uprawiających jest zwiedzanie podwodnego, nieodkrytego świata. Można oglądać przepiękne rafy koralowe, ale można również zobaczyć atrakcje, które powstały z pomocą człowieka.

Jakie miejsca warto zobaczyć, jeśli lubimy nurkować?

1. Il Cristo degli Abissi (Liguria, Włochy)

30 kilometrów od Genui w 1954 roku zatopiono 2,5 metrowy pomnik Jezusa. Rzeźba została wykonana z brązu przez Guido Galletiego. Pomnik miał być uczczeniem pamięci jednego z włoskich pionierów nurkowania – Dario Gonzattiego, który zginął w okolicy. W późniejszych latach dwie identyczne rzeźby zostały zatopione na Florydzie i na Karaibach.

liguria

2. The Neptune Memorial Reef  (Key Biscayne, Floryda, USA)

Podwodny cmentarz został utworzony u wybrzeży Key Biscayne na Florydzie w 2007 roku. Przewidziano 850 miejsc na szczątki zmarłych. Rzeźby i tablice pamiątkowe mają powstawać z prochów ludzkich zmieszanych z cementem. Podwodnego mauzoleum strzegą kamienne lwy, które mają kojarzyć się z zaginioną Atlantydą.

floryda

3. Podwodna skrzynka pocztowa (Hideway Iceland, Oceania)

W 2003 roku powstał pierwszy podwodny oddział pocztowy na świecie. Był on zlokalizowany 50 metrów od brzegu na głębokości 3 metrów pod wodą. Pracowało w nim na zmianę czterech urzędników w specjalnych skafandrach do nurkowania. W 2012 roku budka została zastąpiona przez skrzynkę pocztową, do której można wrzucić pocztówkę z wakacji.

oceania

4. Laguna Chuuk (Mikronezja)

Na północ od Nowej Gwinei podczas II wojny światowej starły się wojska japońskie i amerykańskie. Zatopionych zostało 51 okrętów i około 300 samolotów. Dziś to prawdziwe cmentarzysko wraków, które dziś zostały pokryte urzekającą rafą koralową.

mikronezja

5. Sommerso di Baia (Baia, Kampania, Włochy)

U wybrzeży dzisiejszej zatoki napolitańskiej w starożytnym Rzymie znajdowała się miejscowość wypoczynkowa Baia, która była centrum wypadowym cesarzy, ze względu na uzdrowiskowy charakter i termy. Bogaci patrycjusze chętnie budowali tam swoje rezydencje. Ze względu na ruch tektoniczny już w IV wieku przed naszą erą część z nich znalazła się pod ziemią, tworząc niesamowity podwodny park archeologiczny.

baia

6. Weeki Wachee Springs (Floryda, USA)

Od 1947 u wybrzeży Florydy odbywają się podwodne pokazy pływania synchronicznego. Tancerki występują w strojach syren i odtwarzają sceny z bajek.

syreni spiew

7. Yonaguni Monument (Okinawa, Japonia)

Piramidy z Yonaguni zostały przypadkowo odkryte w 1985 przez Kinachiro Aratake. Od tej pory trwają nad nimi badania, które prowadzi instytut Morien. Historia powstania tych bloków skalnych to jedna z największych, nierozwiązanych zagadek archeologicznych.

japonia

8. Ruiny zamku Kleopatry (Aleksandria, Egipt)

Badania nad podwodnym królestwem Kleopatry VII trwają od 1992 roku. To jedno z najbogatszych stanowisk archeologicznych na świecie. W podwodnym mieście można zobaczyć m.in. bezgłowego sfinksa czy pozostałości latarni morskiej.

egipt

9. Museo Subocuatico de Arte (Cancun, Meksyk)

Podwodne museum sztuki powstało w 2009 roku. Rzeźby zainstalował Jason deCaires Taylor i pięciu innych meksykańskich artystów. Mają one odciągnąć uwagę od okolicznych, zniszczonych raf koralowych i zwrócić uwagę na konieczność ochrony morskiej przyrody.

meks

10. Shi Cheng (Chiny)

W wyniku budowy tamy w 1959 roku pod wodą znalazło się 27 miast i 1377 wsi. Jedną z nich było historyczne Lwie Miasto. Ruiny znajdują się na głębokości 30-40 metrów pod wodą i nurkowie mają do nich swobodny dostęp.

lwiemiasto

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE