Spiesz się powoli- kładka w Sarajewie

Festina lente w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ spiesz się powoli”- takie określenie przybrała kładka dla pieszych w Sarajewie.

dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_1a

Podstawową ideą projektu mostu było połączenie duchowości i świeckości, oraz zachowanie równowagi pomiędzy lewym i prawym brzegiem rzeki. Przekroczenie mostu jest wyjątkowym przeżyciem ze względu na jego specyficzne usytuowanie oraz doświadczenia, których doznajemy przechodząc pod bramą (zamkniętą częścią mostu). Przygotowuje nas to do wejścia w inny wymiar. Nowoczesny design i ciekawe rozwiązania techniczne zastosowane w projekcie kładki stały się wizytówką Sarajewa.

 

dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_7a dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_9

Przetarg na budowę został ogłoszony w 2007 roku, a po pięciu latach konstrukcja została oddana do użytku. Most jest stalowy, natomiast wykończenia wykonane są z aluminium i szkła. Kładka ma 38 metrów długości, tworzy prawdziwą „Genius Loci”,  znajdując się przed świątynią wybudowaną w czasie secesji wiedeńskiej. Obecnie w budynku znajduje się Akademia Sztuk Pięknych.

dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_8 dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_4

Wyjątkowa prostota oraz doznania, które wiążą się z przekraczaniem kładki uzasadniają panującą wokół konstrukcji fascynację. Architekci podkreślają, że pętla na moście symbolizuje bramę, która w bośniackiej tradycji była oficjalnym wejściem do miasta.

dezeen_Festina-Lente-by-Adnan-Alagic-Bojan-Kanlic-and-Amila-Hrustic_2

Most, którego autorami są: Adnan Alagić, Bojan Kanlić i Amila Hrustić służy również jako miejsce spotkań i odpoczynku.  W „bramie” znajdują się dwie ławki. W nocy sylweta mostu podkreślona jest przez białe oświetlenie LED.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE