Zespół 6 punktów widokowych zlokalizowanych przy szlaku górskim w Narodowym Rezerwacie Przyrody Pradĕd (Republika Czeska), szuka dialogu między obserwatorem a otoczeniem. Przebywając w nich możemy obserwować naturę, rośliny i zwierzęta bez nachalnej ingerencji w otoczenie. ”By to ułatwić ważna kwestią było stworzenie wyjątkowej atmosfery, poprzez znalezienie silnej formy i dobranie odpowiednich materiałów, zgodnych z tym jak natura będzie postrzegana przez architekturę.” – wyjaśnia Dawid.
Dawid jest młodym architektem z prawie 3 letnim doświadczeniem z czego prawie rok pracował w Japonii, w takich biurach jak Kengo Kuma & Associates i Chiba Manabu Architects. Pierwsze kroki stawiał w Nysie współpracując z takimi biurami jak K2W Architekci czy Archiconcept. Należy do czesko-polskiej grupy architektów zajmującej się badaniem i proponowaniem korzystnych rozwiązań dla przestrzeni miejskich – CityUpgrade. Jest finalistą kilku konkursów z dziedziny architektury, fotografii czy rzeźby. O domku jego autorstwa nagrodzonym w konkursie Multi EKO Dom pisaliśmy tutaj. Roczny koszt utrzymania owego domku szacowany jest jedynie na około 233 zł rocznie.
W swoich projektach artysta zadbał o najmniejsze detale. ”Często przechodzimy obojętnie obok tego co nas otacza, nie dostrzegając drobnych elementów, które tworzą wyjątkowy charakter danego miejsca” mówi Dawid.
”Zaprojektowane obiekty uzyskały kubiczne kształty ze względu na surowy górski klimat oraz występujące wzdłuż szlaku grupy skalne. Jako materiał przewidziany został beton układany warstwowo. Powoduje to, że rysunek oraz faktura materiału w pewien sposób nawiązuje do znajdujących się tam skał. ”
”Droga od wejścia do miejsca, z którego rozpościera się widok na otaczający krajobraz, służyć ma przygotowaniu odwiedzających i wprowadzeniu ich w pewien nastrój, a także wzbudzić ciekawość tego co znajduje się na końcu.”
”Świat oglądany z punktów widokowych zamknięty został w ramach okiennych na kształt ruchomych dzieł sztuki, których odbiór zależeć będzie od pory dnia bądź roku, jak i warunków atmosferycznych. Każdy z obiektów jest dobrym miejscem do wyciszenia, gdzie bezpieczni możemy zapomnieć o tym co nas otacza i skupić się jedynie na tym co mamy przed sobą – naturze.”
Więcej informacji o tym i innych projektach Dawida Rószczki dostępnych jest na jego stronie internetowej.