Szkło we wnętrzach

Nowoczesne wnętrza lubują się w powierzchniach szklanych – minimalistycznych i odbijających światło. Najczęściej okładziny szklane wykorzystywane są na ściany, ze względu na praktyczność użytkowania i łatwość montażu. Ale nie tylko ściany są powierzchnią, na którą chętnie szkło jest stosowane.

POSADZKI I SCHODY
Szklane posadzki zagościły w nowoczesnych wnętrzach, czy to w postaci szklanych płytek, czy to też dużych tafli pokrywających całe powierzchnie pomieszczeń. Szkło jest również chętnie stosowane w projektach nowoczesnych schodów, gdzie szklane stopnice dodają niesamowitej lekkości przestrzeniom klatek schodowych.
Szkło, jako materiał, jest dosyć wrażliwe na zarysowania i wszelkiego rodzaju utłuczenia. Ze względów zarówno funkcjonalnych, jak i bezpieczeństwa warto więc stosować szkło w miejscach o małym natężeniu ruchu i nienarażonych na dużą ilość piasku czy brudu, przynoszonych do domu z zewnątrz.

SONY DSC

ŚCIANKI I DRZWI
Szkło można z powodzeniem stosować na ścianki działowe, czy drzwi wejściowe do poszczególnych pomieszczeń. Kiedyś takie rozwiązania najczęściej były stosowane w biurach, dzisiaj wkraczają do nowoczesnych wnętrz, oddzielając salon kąpielowy od sypialni, czy wydzielając klatkę schodową, bez optycznego zmniejszania przestrzeni. Szkło wydziela poszczególne strefy, bez zamykania wizualnego powierzchni i odbierania im światła naturalnego.
Trudno mówić w tym wypadku o intymności, czy „ciepłym” wnętrzu, niemniej jednak takie rozwiązania chętnie trafiają w gusta współczesnego człowieka i w jego minimalistyczne upodobania.

SONY DSC

BLATY
Popularnym od wielu lat zastosowaniem szkła jest wykorzystywanie go na blaty stołów jadalnych. O ile kilka lat temu dominowało szkło zupełnie przejrzyste, to o tyle teraz nastała moda na szkło matowe w czarnym lub grafitowym kolorze. Takie szkło wykorzystywane jest nie tylko na blaty stołów, ale również na blaty kuchenne. Nowością jest za to wykorzystywanie szkła jako podstawy stołów niosących ciężki drewniany blat. Jest to wizualne połączenie kontrastów, które daje niesamowity efekt.

SONY DSC

WYPOSAŻENIE
Szkło to nie tylko okładziny, czy część mebli. Szkło to także materiał sam w sobie do produkcji różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrz. Są to nie tylko elementy ruchome, jak wazony czy figurki, ale przede wszystkim szerokie spektrum umywalek szklanych, a ostatnio nawet i szklanych wanien! Być może pod względem funkcjonalnym nie są one najlepszym rozwiązaniem, niemniej jednak dają niesamowity efekt wizualny!
Szkło bardzo często stosujemy też na wszelkiego rodzaju półki i półeczki. Służą one zdecydowanie do celów dekoracyjnych, choć nie można odbierać im i funkcji użytkowej. Najlepiej wyglądają podświetlone taśmami LED lub halogenami, zyskując dzięki światłu jakby dodatkowy wymiar.

4

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE