Tagi:

WAK 14: ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU WSPÓŁCZESNYCH CHIN

Dnia 7 kwietnia 2017 roku w podwarszawskim Nadarzynie odbyła się 14 konferencja z cyklu Współczesna Architektura Krajobrazu organizowana cyklicznie przez Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. Pierwsze tegoroczne spotkanie nosiło tytuł „Architektura krajobrazu współczesnych Chin.” Miejsce spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ od 7 do 9 kwietnia w halach Ptak Warsaw Expo miały miejsce targi Green Days podczas których zaprezentowano wszystko co jest związane z szeroko pojętą branżą ogrodniczą oraz z projektowaniem krajobrazu. Pośród szerokiej gamy wystawców znaleźli się reprezentanci prezentujący: materiał roślinny, elementy małej architektury, sprzęt ogrodniczy i wyposażenie ogrodów oraz akcesoria pszczelarskie.

Pierwszym z prelegentów był DONG ZHANG będący współwłaścicielem pracowni architektury krajobrazu – Z+T  STUDIO. Projektant w swoim wykładzie pt. „Od ciszy do radości” opowiedział o strukturze firm zajmujących się projektowaniem krajobrazu w Chinach oraz o roli jaką pełni architekt krajobrazu w tak dynamicznie rozwijającym się kraju. Skromna pracownia jak na azjatyckie warunki, bo zatrudniająca zaledwie 25 osób ma na koncie wiele ciekawych realizacji jak chociażby Yueyuan Courtyard i The Hillside Eco-Park.

Yueyuan Courtyard; Zdjęcie: © Hai Zhang

Yueyuan Courtyard; Zdjęcie: © Hai Zhang

The Hillside Eco-Park;  Zdjęcie: © Hai Zhang

The Hillside Eco-Park; Zdjęcie: © Hai Zhang

Po przerwie na lunch odbył się długo oczekiwany przez polskich architektów krajobrazu wykład Stanley’a Lung’a z jednej z bardziej rozpoznawalnych chińskich pracowni – Turenscape. Prelegent w swoim niebywale inspirującym wystąpieniu, przekazał w dziewięciu punktach filozofię jaką kieruje się przy opracowywaniu projektów firma Turenscape.

9 założeń pracy chińskiej pracowni:

  • Make friends with floods.
  • Go productive.
  • Green sponge.
  • Landscape as a living system.
  • Let nature do the work.
  • Minimal intervenes.
  • Value the ordinary.
  • Integrated eco-solutions.
  • Put your practice into action.

Yanweizhou Park; Zdjęcie: © Turenscape

Long Sleeve Skywalk; Zdjęcie: © Turenscape

Tianjin Qiaoyuan; Zdjęcie: © Turenscape

Ostatnim z prelegentów uczestniczących w konferencji był przedstawiciel niemieckiego biura architektury krajobrazu- Christoph Valentien ( VALENTIEN + VALENTIEN). Opowiadał On o wyzwaniach stojących przed współczesnymi Chinami oraz o sposobie współpracy z inwestorami z Państwa środka.

Chenshan Botanic Garden Shanghai; Zdjęcie: © Valentien + Valentien

Chenshan Botanic Garden Shanghai; Zdjęcie: © Valentien + Valentien

Oprócz wykładów prelegentów w trakcie konferencji odbyły się prezentacje najnowszych produktów i programów wspomagających pracę architektów krajobrazu- VECTORWORKS, ZDROJOWNIA, DRIFTWOOD.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE