Tagi:

Yayoi Kusama – królowa kropek.

Yayoi Kusama to urodzona w 1929 roku, japońska artystka. Patrząc na jej projekty możemy stwierdzić, że uwielbia kropki – jest to motyw przewodni wszystkich jej projektów.

Ekscentryczna artystka (dzisiaj  85-letnia kobieta w czerwonej peruce) w 1957 roku przyjechała do Nowego Jorku. W  1965 roku I stworzyła swoje sławne dzieło – Infinity Mirror Room – Filled with the Brillance of Life.  W pokoju, w którym na ścianach znajdowały się lustra, umieściła białe elementy o obłych kształtach – wszystkie były pokryte czerwonymi kropkami.  Inspiracją była depresja i osobiste obserwacje codzienności – szczególnie czynności, które powtarzają się każdego dnia.

0_a2ed2_ce039241_XXL

katia-lexx.livejournal.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artystka Yayoi Kusama jest również autorką  instalacji w Queensland Gallery of Modern Art. The Obliteration Room to pokaźnych rozmiarów pokój, w którym wszystko było pierwotnie śnieżnobiałe.  Przez kolejne dwa tygodnie odwiedzającym ekspozycje rozdawano kolorowe naklejki w kształcie kropek i zachęcano do przyklejania ich w dowolne miejsce w pokoju.  Po określonym czasie „białe płótno” zamieniło się w tryskający kolorami pokój.

ropkowy pooj

http://www.thisiscolossal.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film relacjonujący powstawanie ostatecznej ekspozycji

Artystyczną wizję artystki dostrzegł również dom mody Luis Vuitton. W 2012 roku Yayoi Kusama zaprojektowała serię ubrań  i dodatków pokrytych charakterystycznymi dla niej kropkami. Kolekcja nazywa się „Infinietly Kusama”.

Bez nazwy-1

katia-lexx.livejournal.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego sylwetkę artystki

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T0g3ezzW7ME

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE